- A
- A
- A
Rabka: zbadaliśmy jakość powietrza
Przez ostatnie dwa tygodnie Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym mierzyły zanieczyszczenie powietrza w Rabce. Niestety nawet Park Zdrojowy, w którym ulokowany był jeden z pyłomierzy, nie jest wolny od smogu. Podczas pierwszego tygodnia pomiarów w ciągu dwóch dni odnotowano tam tak wysokie stężenia, przy których we Francji ogłoszono by alarm smogowy.
Komentarz do pyłomierza z Parku Zdrojowego w Rabce
Jak pokazały badania pyłomierzem Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, nawet w „uzdrowiskowym sercu” Rabki powietrze jest mocno zanieczyszczone. Przez trzynaście dni pyłomierz ulokowany w Parku Zdrojowym mierzył zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM10). Aż przez osiem dni jakość powietrza przekraczała tam dopuszczalne normy. Najgorsze powietrze było w dniu 26.11 kiedy stężenie pyłu zawieszonego trzykrotnie przekraczało dopuszczalną wartość. Gdyby Rabka była we Francji to w trakcie ostatnich dwóch tygodni alarm smogowy zostałby ogłoszony aż sześć razy. Rabka jest w Polsce, alarmu nie było.
W uzdrowiskach potrzebne są stałe pomiary jakości powietrza (i to nie tylko w strefie uzdrowiskowej). Pomiary te potrzebne będą tak długo jak uzdrowiska nie poradzą sobie z problemem zadymienia.
Burmistrz Rabki-Zdrój: "W Rabce problem palenia śmieciami nie istnieje"
„Biała sobota” dla mieszkańców Rabki już 21 listopada. Skorzystaj!
Drugi pyłomierz ulokowany był przez przy ul. Sądeckiej, a następnie w okolicach pomnika św. Mikołaja. W ciągu trzynastu dni pomiarów jedynie przez dwa norma pyłu zawieszonego nie została przekroczona. Przez osiem dni stężenie sięgało 200% dopuszczalnej wartości lub więcej (najwyższe stężenie wyniosło ponad 400% normy). Tak wysokie zanieczyszczenie w krajach takich jak Czechy, Węgry, Francja czy Anglia skutkowałoby ogłoszeniem alarmu smogowego.
Przebieg dobowy stężeń wyraźnie wskazuje na wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych i wieczornych tj. wtedy gdy większość ludzi rozpala kotły na węgiel i drewno. Wskazuje to na dominującą rolę niskiej emisji w zanieczyszczeniu powietrza w Rabce.
Mamy nadzieję, że w najbliższych latach Rabka znów stanie się prawdziwym zdrojem i będzie mogła się poszczycić tym, że jest jedną z pierwszych gmin bezdymnych. Przed władzami Rabki stoi więc poważne wyzwanie, żeby przekonać mieszkańców do ekologicznych źródeł ciepła.
Podsumowanie 28.11
Sobota to kolejny dzień, kiedy powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone - norma została przekroczona ponad trzykrotnie. Stężenie dobowe pyłu PM10 wyniosło 160 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Najwyższe stężenia pyłu odnotowano między 20 a 22 - średnie godzinne oscylowały w okolicach 350 ug/m3.
Podsumowanie 27.11
W piątek w Rabce powietrze było wciąż zanieczyszczone choć w mniejszym stopniu niż w dniach poprzednich. Średnie dobowe stężenie wyniosło 88 ug/m3, a przypomnijmy, że norma to 50 ug/m3. Zapylenie utrzymywało się na podobnym poziomie praktycznie przez cały dzień.
Podsumowanie 26.11
Czwartek to kolejny dzień, kiedy powietrze Rabce było bardzo zanieczyszczone, a norma dla stężenia pyłu została przekroczona niemal czterokrotnie (stężenie pyłu PM10 za dobę wyniosło 188 ug/m3, a norma 50 ug/m3). Tak jak w poprzednich dniach, takie stężenia w wielu krajach UE byłyby uznane za podstawę do wprowadzenia alarmu smogowego. Powietrze było zanieczyszczone w całym województwie.
Podsumowanie 25.11
Środa to kolejny dzień z bardzo wysokimi stężeniami pyłu. Kolejny dzień gdzie według standardów słowackich, czeskich czy węgierskich powinien zostać ogłoszony alarm smogowy. Stężenie pyłu PM10 przekroczyło 400% normy - norma to 50 ug/m3, a wczorajsze stężenie dobiło do 211 ug/m3. Jak zwykle najgorzej było wieczorem, kiedy to w najgorszym momencie, o dziesiątej wieczorem, pyłomierz wskazał 496 ug/m3. Wysokie stężenia pyłów odnotowano wczoraj w całym województwie.
Podsumowanie 24.11
We wtorek powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone. Norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona ponad trzykrotnie. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 153 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokich stężeniach w Czechach, na Węgrzech, Słowacji czy we Francji byłby ogłoszony alarm smogowy. Najgorzej było późnym wieczorem, kiedy to odnotowano rekordowe godzinne stężenie na poziomie 506 ug/m3.
Podsumowanie 23.11
Poniedziałek to kolejny dzień, kiedy powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę ponad dwukrotnie. Średnia za dobę wyniosła 111 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Jak zwykle największe stężenia pyłu odnotowano wieczorem, kiedy to sięgnęły bardzo wysokiego poziomu - 250 ug/m3 (średnia dla godziny).
Podsumowanie pierwszego tygodnia
Na sześć pełnych dni pomiarów na ul. Sądeckiej w Rabce (lokalizacja w dole miejscowości) dwa dni były w normie, dwa charakteryzowały się nieznacznym przekroczeniem normy, a dwa znacznymi przekroczeniami - 200% lub powyżej 200% normy. Powietrze najgorsze było podczas weekendu. Skorelowane jest to z pogorszeniem się jakości powietrza w całym regionie. Najwyższe stężenia notowane są w godzinach wieczornych, kiedy to bardziej intensywnie użytkowane są instalacje grzewcze na węgiel i drewno.
Podsumowanie 22.11
Niedziela to drugi dzień z rzędu kiedy normy jakości powietrza zostały przekroczone - stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 132 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Stężenia były szczególnie wysokie wieczorem - najwyższa średnia godzinna to 348 ug/m3. Tak wysokie stężenia wynikają z jednej strony z faktu, że wielu mieszkańców używa węgla i drewna do ogrzewania domów, a z drugiej z niekorzystnych warunków atmosferycznych, utrudniających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Podsumowanie 21.11
W sobotę pyłomierz w Rabce wskazał dwukrotne przekroczenie normy - stężenie dobowe PM10 wyniosło 100 ug/m3. Na początku doby stężenia były niskie, po czy zaczęły rosnąć by osiągnąć najwyższy poziom wieczorem, w okolicach 18. Wieczorem stężenia zaczęły rosnąć niemal na wszystkich stacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza.
Podsumowanie 20.11
W piątek dobowe stężenie pyłu PM10 nieznacznie przekroczyło normę i wyniosło 58 ug/m3. Stężenie pyłu było dość niskie w pierwszej połowie dnia, a następnie zaczęło rosnąć w godzinach popołudniowych. Wyższe stężenia utrzymywały się przez cały wieczór.
Podsumowanie 18.11
W środę jakość powietrza w Rabce była bardzo dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 za dobę wyniosło 39 ug/m3, a więc było w normie (norma to 50ug/m3). Dzięki silnemu wiatrowi i opadom deszczu w całej Małopolsce oddychaliśmy wczoraj czystym powietrzem.
Podsumowanie 17.11
Podsumowanie 16.11
Między godz. 15 w poniedziałek a 15 we wtorek zanieczyszczenie powietrza w Rabce było znaczne i wyniosło 118 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Szczególnie wysokie stężenia odnotowano wieczorem i w nocy. Przez większość wtorku zanieczyszczenie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy
Partnerzy akcji:
Najnowsze
-
19:41
Obywatelski Kraków z 04.07.2022
-
19:39
W Radiu Kraków Kultura w wakacyjnym cyklu Dopóki Słońce Wschodzi oddajemy głos ludziom wielkich pasji i wyjątkowych… https://t.co/T3B1BnuJqq
-
18:34
Wyzwania dla polskiej dyplomacji w oczach szefa służby zagranicznej RP.
-
18:21
"Krakowskie Miniatury Teatralne" - znamy program tegorocznej odsłony festiwlu
-
18:11
RT @b_bujas: Sprawdzam #ParagonyGrozy w #Zakopane. Nie jest źle - mówią mi turyści ✅ Noc w ⭐️⭐️⭐️ hotelu dla dwóch osób ok. 300 zł, nocleg…
-
17:50
76 lat temu wprowadzono cenzurę
-
17:18
Tragiczny finał poszukiwań zaginionego seniora z okolic Krzeszowic
-
17:01
Przeglądy techniczne na autostradzie A4 Kraków-Tarnów. Będą utrudnienia
-
17:01
W Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawa zat. „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”
-
16:53
RT @bartekziaja95: Lada dzień rozpocznie się przebudowa ulicy Krupniczej w Krakowie. Za parę miesięcy ma tu być blisko 40 drzew, zbiorniki…
-
16:50
35. ULICA Festival rozpocznie się w piątek 8 lipca https://t.co/sIbOxo1yEV
-
16:33
35. ULICA Festival rozpocznie się w piątek 8 lipca
-
15:56
Kraków: przebudowa ul. Krupniczej już niebawem
-
15:48
RT @b_bujas: Wszedłem do „jaskinii” Misia z Krupówek! Zdradzę tylko, że toczą się rozmowy, by w przyszłości za misia przebierała się kobiet…
-
15:38
Odwiedzamy Misia z Krupówek. "Kto nie ma zdjęcia z misiem, ten nie może powiedzieć, że był w górach"
-
15:30
Koncerty Głębokiego Słuchania - z drem Rafałem Mazuerm w stronę zmiany paradygmatu poznawczego
-
15:19
Oleś Brothers & Dominik Strycharski z projektem „Koptycus” na „Letniej scenie Radia Kraków". Zaproszenia na antenie! https://t.co/Ml8shVSZky
-
15:19
Mimo kapryśnej pogody, w Tatrach jest sporo turystów
-
15:16
#RozmowaRadiaKrakow Piotr Ryba, burmistrz Krynicy Zdroju Podcast: https://t.co/Orst2MhPrP https://t.co/e3xnOLMu1m
-
14:17
Zielona rewolucja w Grupie PCC
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
1291601