Decyzją wojewody małopolskiego Piotra Ćwika projekt profilaktycznych badań dla pracowników DPS-ów ruszy od poniedziałku. Do tego celu zostanie wykorzystana dodatkowa wojskowa karetka funkcjonująca w ramach zespołu interwencji kryzysowej.
Jak zapowiedział wojewoda, badania zaczną się od powiatów, w których jest najwięcej zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. „Wstępny +rozkład jazdy+ tej karetki wymazowej został już opracowany, a szczegóły będą uzgadniane z powiatami i domami pomocy społecznej” - poinformował.
Zgodnie z ustaleniami w poniedziałek badani będą pracownicy domów pomocy społecznej w powiecie wielickim, a w kolejnych dniach w brzeskim, myślenickim, a następnie limanowskim. Testy nie obejmą powiatu bocheńskiego, ponieważ już trwają tam sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS-u w Bochni.
„Te działania służą zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców domów pomocy społecznej, a także zapewnieniu ich pracownikom możliwości bieżącego kontrolowania, czy sami nie zostali zakażeni” - wskazał Ćwik.
Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Testy będzie wykonywało laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który zapewni materiał do wykonywania badań oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu karetki. W realizacji projektu uczestniczyć będzie też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
(PAP/jgk)