To wyróżnienie od członków 500 klubów, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa. Jest uhonorowaniem pracy, wiedzy, odwagi oraz poświęcenia w służbie dla Polski.
Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych, specjalistką w dziedzinie psychiatrii, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej. W czasie drugiej wojny światowej była harcerką, łączniczką, uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Została aresztowana przez Gestapo w 1941 roku i wywieziona do obozu w Ravensbrueck. Więźniarki wykorzystywano tam jako króliki doświadczalne w okrutnych eksperymentach - wycinano fragmenty kości, wszczepiano choroby zakaźne. Taką operację przeszła w wieku 21 lat.
W 1951 roku ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie uzyskała dwa stopnie specjalizacji i doktorat z psychiatrii. W latach 1952-69 była adiunktem w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Krakowie, a w latach 1955-97 wykładowcą medycyny pastoralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W 1967 roku zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata, piastując stanowisko profesora. W 1981-84 była wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Od 1983 roku jest członkinią Papieskiej Rady ds. Rodziny, od 1994 - Papieskiej Akademii Życia.
Wanda Półtawska przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą, potem Janem Pawłem II przez ponad pół wieku.
- A
- A
- A
Prof. Wanda Półtawska laureatką Nagrody trzydziestolecia "Gazety Polskiej"
Psychiatra, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, działaczka antyaborcyjna Wanda Półtawska została laureatką Nagrody specjalnej trzydziestolecia "Gazety Polskiej". Nagrodę przyznano podczas Jubileuszowej Gali pisma w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Coroczna nagroda Człowieka Roku Klubów "Gazety Polskiej" przyznawana jest osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Polski.
Salezjanin ksiądz Jarosław Wąsowicz Człowiekiem Roku 2022 Klubów "Gazety Polskiej".
Wyróżnienie "Gazety Polskiej" przyznawane jest od członków 500 klubów, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa. Jest uhonorowaniem pracy, wiedzy, odwagi oraz poświęcenia w służbie dla Polski.
Ksiądz Jarosław Wąsowicz jest historykiem, którego jedną z publikacji jest dzieło "Defensor Ecclesiae" poświęcone postaci abp. Antoniego Baraniaka.
Salezjanin odprawia w muzeum na Rakowieckiej comiesięczną mszę świętą w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego hierarchy. Jako duszpasterz kibiców organizuje Patriotyczne Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Zapoczątkował akcję społeczną "Serce dla Inki".

Przyznawaną przez "Nowe Państwo" nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego przyznano pośmiertnie ukraińskiemu saperowi Witalijowi Skakunowi, który zginął, wysadzając most, by spowolnić natarcie Rosjan.

Nagrodę Człowieka Roku "Gazety Polskiej" wręczono marszałek Elżbiecie Witek.
Przyczyniliście się do łamania hegemonii medialnej jednego środowiska, stworzyliście wspaniały ruch społeczeństwa obywatelskiego – mówił premier Mateusz Morawiecki do uczestników gali 30-lecia "Gazety Polskiej". Według niego to środowisko "od 30 lat walczy o prawdę".
"Dziękuję za to, że środowisko +Gazety Polskiej+ od 30 lat walczy o prawdę, walczy o Polskę, o Polskę silną, sprawiedliwą, że stworzyliście państwo oddolny wielki, wspaniały ruch społeczeństwa obywatelskiego" – zwrócił się premier do uczestników uroczystości w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
"W znakomity sposób przyczyniliście się do łamania hegemonii medialnej jednego szeroko rozumianego środowiska" – powiedział. Dodał, że chodzi o "hegemonię medialną środowisk postkomunistycznych, neoliberalnych, które zawłaszczyły sobie przestrzeń medialna i niestety również Polskę".
Według premiera Morawieckiego "lata 90. i później dwutysięczne" to – podobnie jak przed rokiem 1989 - "do pewnego stopnia drugi obieg".
Zaznaczył, że "pisanie o rzeczach ważnych, o rzeczach poważnych wymaga kompetencji, ale przede wszystkim odwagi, głębokiego spojrzenia na naturę spraw, którymi się zajmujemy".
"Stanowicie trzon polskiego ruchu patriotycznego" – mówił. "Czasy są takie, że szczególnie potrzebujemy dzisiaj dziennikarstwa odważnego. I za to, co państwo zrobiliście przez te 30 lat, i z prośbą o kolejne 30 lat chciałbym państwu bardzo serdecznie podziękować" – oświadczył.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:01
W końcu się udało! Justyna Steczkowska wystąpi w finale Eurowizji
-
07:39
W środę na maturze egzaminy z informatyki i z historii sztuki
-
07:23
Tym razem taksówkarz nie dał się nabrać i... pomógł złapać oszusta
-
06:59
Mieszkańcy Muszyny jadą protestować do Krakowa. Chodzi o budowę ośrodka narciarskiego
-
06:40
Pora na drugi z egzaminów! W środę ósmoklasiści zmierzą się z matematyką
-
06:21
Środa zapowiada się deszczowo praktycznie w całej Małopolsce
-
06:02
Deweloper z Zakopanego dostanie karę za nielegalną wycinkę drzew, ale najpierw... musi ją dokończyć
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 14.05
-
22:30
Bezsens ma sens - dr Roman Solecki i Viktor Frankl o przypadkach, które nie są przypadkowe
-
19:09
Rafał Trzaskowski w Krakowie: „Najważniejsza jest uczciwość”
-
18:49
Magdalena Biejat: Aborcja to nie tabu. Nigdy nie będę się wstydzić walki o prawa kobiet
-
10:10
"Słodkie życie". Co widać w oku ryby?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze