Jak powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, wiatr nasili się w nocy i będzie postępował od północnego zachodu. Najsilniej powieje na Wybrzeżu i w górach.

Dla północnych powiatów województw pomorskiego i zachodniopomorskiego zostały wydane ostrzeżenia drugiego stopnia i tam porywy mogą osiągać prędkość do 90-95 kilometrów na godzinę, ale niewykluczone, że nawet do 100 kilometrów na godzinę. Jeszcze silniejsze porywy będą notowane w górach - w Sudetach mogą one osiągać wartość 140 kilometrów na godzinę

- mówił Grzegorz Walijewski.

W górach wystąpią również zawieje i zamiecie śnieżne. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru mogą zbliżać się do 70-85 kilometrów na godzinę. Wiatr osłabnie najpóźniej w czwartek wieczorem.

Rzecznik IMGW poinformował, że dla wszystkich województw wydane zostały także ostrzeżenia przed opadami marznącymi.

W związku z tym, że w Polsce północno-wschodniej te opady będą o natężeniu silnym, to dla tego obszaru synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia. Niemniej jednak w całym kraju będzie ślisko, ponieważ opady marznące będą powodowały gołoledź

- mówił Grzegorz Walijewski. Opady marznące zaczną pojawiać się około północy na zachodzie kraju, a nad ranem dotrą do centrum i następnie nad regiony południowe.

Grzegorz Walijewski dodał, że jutro rano w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim zacznie intensywnie padać deszcz. Do piątku, lokalnie, może spaść do 35 litrów wody na metr kwadratowy.

Tym opadom może towarzyszyć opad burzowy, nawalny, ale także opad krupy śnieżnej. Początkowo mogą pojawiać się burze śnieżne

- prognozował rzecznik IMGW.

W czasie burzy śnieżnej widzialność może być ograniczona do 200 metrów. Więcej informacji o ostrzeżeniach meteorologicznych - na stronie internetowej meteo.imgw.pl.