Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pieśni żałobne w nowej odsłonie – Adam Strug i Kwadrofonik

Zbliża się wyjątkowy koncert, na którym zabrzmią wirtuozerskie pieśni żałobne oparte na starych kompozycjach z XIX wieku. Już 28 marca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej, w jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie, wystąpi Adam Strug z kwartetem Kwadrofonik. Wykonają oni pieśni z albumu muzyki żałobnej „Requiem Ludowe”, które fascynują i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę odczuwalną dla wszystkich słuchaczy.

„Requiem Ludowe” – żałobna forma muzyczna w wirtuozerskim wykonaniu

Requiem Ludowe” to album wydany w 2015 roku wspólnie przez Adama Struga oraz zespół Kwadrofonik. Zamieszczone w nim utwory to pieśni żałobne oparte na tradycyjnej muzyce polskiej i tekstach dziewiętnastowiecznego śpiewnika. Opowiadają one o odchodzeniu, i to na całą masę różnych sposobów. To nie tylko moment śmierci, ale i podróż duszy w zaświaty, fascynacja tym, co w nich czeka, a także emocjonalne pożegnanie z życiem na ziemi.

Płyta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony publiki, jak i specjalistów czy krytyków. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym między innymi w konkursach na Folkowy Fonogram Roku i Folkową Płytę Roku.

28 marca 2024 roku Adam Strug i Kwadrofonik wykonają repertuar z albumu „Requiem Ludowe” na żywo w Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Zabiorą oni publiczność w świat tradycyjnych pieśni żałobnej w nowej, chwilami wręcz eksperymentalnej interpretacji. Opowiedzą historię o odchodzeniu, pożegnaniu i wędrówce duszy przy akompaniamencie wyjątkowego, jedynego w Polsce kwartetu fortepianowo-perkusyjnego.

Adam Strug – wybitny wokalista, kompozytor i instrumentalista

Utwory z repertuaru „Requiem Ludowe” zawierają tradycyjne słowa wykonywane przez Adama Struga. To polski muzyk, wyśmienity wokalista, kompozytor i instrumentalista pochodzący z Mazur. Ma on na swoim koncie wiele albumów, w tym zarówno solowych, na przykład notowany krążek „Leśny Bożek”, jak i współtworzonych z innymi artystami. Co więcej, ma on również doświadczenie w tworzeniu muzyki filmowej, a nawet opracowywaniu scenariuszy.

Twórczość Adama Struga została doceniona wieloma wyróżnieniami. Był on laureatem Nagrody Prezesa Polskiego Radia im. Czesława Niemena, Nagrody Telewizji Polonia, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Warte uwagi są nie tylko jego umiejętności i wirtuozerskie wykonania muzyczne, ale także popularyzowanie muzyki tradycyjnej.

Wyjątkowy kwartet fortepianowo-perkusyjny Kwadrofonik

Kwadrofonik to jedyny w Polsce kwartet fortepianowo-perkusyjny. To ciekawe i rzadko spotykane połączenie instrumentów dla tego zespołu jest okazją do stworzenia wyjątkowego brzmienia, którą dobrze wykorzystują. Ich charakterystyczny klasyczno-folkowy styl uzupełniany improwizacją wyraźnie wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej. Został on doceniony już po wydaniu pierwszej płyty grupy „Folklove” nagrodzonej w 2009 roku w konkursie na Folkowy Fonogram Roku.

Drugi album „Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” otrzymał miano złotej płyty, a także nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Ta sama nagroda, choć w innej kategorii, została przydzielona grupie kilka lat później za płytę „Astronomia poety. Baczyński”. Kwadrofonik ma na swoim koncie jeszcze więcej nagród, w tym Paszport „Polityki” w kategorii muzyki poważnej, a także Grand Prix i liczne wyróżnienia przywiezione z Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia w 2006 roku.

Odwiedź salę koncertową Cavatina Hall już w marcu!

Niezwykły koncert Adama Struga wraz z kwartetem Kwadrofonik odbędzie się już w marcu bieżącego roku w Cavatina Hall w samym centrum Bielska-Białej, przy ulicy Dworkowej 2. Wirtuozerskie wykonanie muzyki na żywo potrzebuje odpowiedniej oprawy, dlatego wydarzenie jest organizowane w jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w tej części świata.

Cavatina Hall wyróżnia się pięknym i eleganckim wnętrzem, ogromną ilością miejsc siedzących na widowni, obszerną sceną i świetną lokalizacją, która ułatwia dotarcie również osobom przyjezdnym. To jednak nie wszystko – na Twoje wrażenia podczas koncertu ogromny wpływ ma też sposób, w jaki dźwięk roznosi się po sali.

W Cavatina Hall dołożono wszelkich starań, by niezależnie od zajętego miejsca każdy słuchacz czuł się tak, jakby znajdował się w samym centrum dźwięku, a muzycy na scenie występowali specjalnie dla niego. Odpowiada za to najnowocześniejszy system dźwięku przestrzennego, gwarantujący pełne doświadczenie muzyki wykonywanej na żywo. Przyjdź do Cavatina Hall już w marcu na koncert wirtuozerskich pieśni żałobnych i przekonaj się, jakie może wywoływać emocje!

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię