Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Opuchnięte stopy – przyczyny, objawy i leczenie

Opuchnięte stopy to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Szczególnie latem wiele osób zauważa, że buty staja się zbyt ciasne a skarpetki odciskają się na kostkach. Obrzęk pojawia się zarówno u osób prowadzących aktywny tryb życia, jak i u tych, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Zazwyczaj znika po nocnym wypoczynku. Problem ten może być jednak uciążliwy i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Może również zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne. Jakie są zatem możliwe przyczyny opuchniętych stóp, czy powinny być powodem do zmartwienia oraz co zrobić na opuchnięte nogi?

Spuchnięte stopy – od czego?

Jeśli spuchnięte i bolące stopy pojawiają się w czasie upału albo gdy długo siedzimy lub stoimy, występują rzadko i znikają gdy troszkę pochodzimy, uniesiemy nogi powyżej linii tułowia lub po nocnym wypoczynku to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak obrzęki są silne, nawracające to ich występowanie może być objawem poważnej choroby i wymagają konsultacji z lekarzem. Najczęstsze przyczyny spuchniętych stóp to:

  •  Niewydolność układu limfatycznego – może być pierwotna od urodzenia lub wtórna, np. po leczeniu onkologicznym;
  •  Nadmiar soli w diecie – sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co może prowadzić do opuchlizny stóp;

  • Długotrwałe stanie lub siedzenie – brak ruchu może powodować zastoje krwi i limfy w kończynach dolnych;

  • Ciąża – zmiany hormonalne i zwiększony nacisk na naczynia krwionośne mogą prowadzić do opuchlizny stóp i kostek;

  • Niewydolność żylna – uszkodzenie zastawek żylnych powoduje gromadzenie się krwi w żyłach, co może prowadzić do opuchlizny, w okolicach kostek mogą pojawiać się przebarwienia skóry;

  • Niewydolność serca lub nerek – problemy z sercem lub nerkami mogą powodować zatrzymywanie płynów w organizmie;

  • Choroby wątroby, niedożywienie, anoreksja – na skutek nieprawidłowości w składzie elektrolitowym oraz niskiej zawartości białka w osoczu pojawiają się obrzęki;

  •  Leki – niektóre substancje lecznicze, w tym sterydy, część leków na nadciśnienie i antydepresantów oraz leki na ból, hormonalne i przeciwcukrzycowe mogą powodować opuchliznę stóp jako efekt uboczny;

  •  Urazy – skręcenia, złamania lub inne urazy stóp i kostek mogą prowadzić do obrzęków;

  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – wahania hormonalne mogą powodować zatrzymywanie płynów i opuchliznę stóp;

  •  Zakrzepica żył głębokich – zakrzep krwi utrudnia lub uniemożliwia przepływ krwi przez naczynie, pojawia się ból i obrzęk, występuje zazwyczaj na jednej nodze

  • Stan zapalny i alergia – zazwyczaj opuchliźnie towarzyszy pokrzywka i swędzenie.



Opuchnięte stopy i kostki – jak się objawiają?

Obrzęk pojawia się gdy płyn z krwi i limfy „przecieka” z naczynia i gromadzi się pomiędzy komórkami. Głównym objawem spuchniętych stóp, które pojawiają się w czasie zbyt długiego stania lub siedzenia oraz upału jest powiększenie ich obwodu w obrębie samej stopy i kostek, ale obrzęki mogą również obejmować łydki a nawet uda. Stopy i kostki stają się powiększone, a skóra może być napięta i błyszcząca. Może pojawić się uczucie ciężkości i trudności w chodzeniu, gdyż obrzęk może ograniczać ruchomość stawów, co utrudnia poruszanie stopami i kostkami. Obrzękowi może również towarzyszyć ból i dyskomfort. Jeśli opuchlizna jest wynikiem urazu, stanu zapalnego lub alergii skóra może stać się czerwona. Zaczerwienienie może występować również w przebiegu zakrzepicy. Pacjenci często opisują opuchnięte stopy jak „zrobione z plasteliny” lub „gąbczaste”. Charakterystyczne jest, że po uciśnięciu palcem opuchniętej stopy lub kostki przez jakiś czas w skórze zostaje dołek jak właśnie w masie z plasteliny czy cieście drożdżowym.

Co zrobić na opuchnięte nogi?

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów opuchniętych nóg. W zależności od przyczyny, można zastosować różne metody postępowania, jednak każdy obrzęk, który utrzymuje się ponad trzy tygodnie i nie ma oczywistego, zdiagnozowanego uprzednio podłoża wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Na opuchnięte nogi specjalne preparaty

Na obrzęknięte stopy można stosować różne preparaty dostępne w aptekach bez recepty oraz domowe sposoby na opuchnięte nogi. Żele, kremy i maści, które możemy wykorzystać w celu zmniejszenia obrzęku powinny zawierać m.in. mentol, heparynę, wyciąg z kasztanowca, arnikę oraz trokserutyne, diosminę czy escynę. Bez recepty dostępne są również leki i suplementy diety wspierające pracę żył, działające przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Warto wspomnieć tu chociażby o diosminie z hesperydyną, ruszczyku kolczystym czy dobezylanie wapnia oraz nostrzyku żółtym i rutynie.

Z metod niefarmakologicznych należy koniecznie pamiętać o aktywności fizycznej i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. W czasie upałów pomocne mogą być chłodne kompresy i nieprzegrzewanie się. :

Przy puchnących stopach warto postawić na hydroterapię – metodę leczenia, która wykorzystuje właściwości wody do łagodzenia objawów opuchlizny.

  • Kąpiele stóp w zimnej wodzie – Moczenie stóp w zimnej wodzie przez 15-20 minut pomaga zmniejszyć obrzęk i poprawić krążenie krwi.
  • Naprzemienne kąpiele ciepło-zimne – Zanurzanie stóp naprzemiennie w ciepłej i zimnej wodzie przez kilka minut może przynieść ulgę w przypadku opuchlizny.
  • Kąpiele solankowe – Dodanie soli Epsom do kąpieli stóp może pomóc w redukcji obrzęku dzięki właściwościom magnezu, który jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym.

Masaż na opuchnięte stopy

Masaż może być skutecznym sposobem na zmniejszenie opuchlizny stóp. Poprawia krążenie krwi i limfy, co pomaga w redukcji obrzęku.

 

  • Masaż ręczny – delikatny ucisk od stóp w kierunku serca okrężnymi ruchami z wykorzystaniem olejku do masażu, aby ułatwić przesuwanie dłoni po skórze;
  • Masażer do stóp – zapewni równomierny i skuteczny masaż. Ułatwi redukcję obrzęku;
  • Akupresura – Stosowanie punktów akupresurowych na stopach może pomóc w redukcji opuchlizny i poprawić krążenie.

Kiedy należy iść do lekarza ze spuchniętymi stopami?

Choć spuchnięte stopy często można leczyć domowymi sposobami, w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy zasięgnąć porady lekarskiej jeśli opuchlizna jest nagła i silna. Nagły obrzęk jednej lub obu stóp może być oznaką poważnego problemu zdrowotnego, takiego jak zakrzepica żył głębokich. Wskazaniem do konsultacji jest również jeśli opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas mimo stosowania domowych metod. Kiedy obrzękowi towarzyszy ból w klatce piersiowej lub duszności może to wskazywać na problemy z sercem i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Podobnie jest jeśli opuchliźnie towarzyszy silny ból, gorączka, rumień lub problemy z oddychaniem. Do lekarza należy się zgłosić również jeśli na okolicy objętej obrzękiem pojawią się zmiany skórne, stwardnienia, przebarwienia, pęcherze, owrzodzenia i rany lub sączy się płyn.

Bibliografia:

Obrzęki, Wojciech Szczeklik, Łukasz Strzeszyński, Franciszek Kokot, mp.pl

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek-jakie-sa-rodzaje-obrzekow-i-w-jakim-przypadku-nalezy-zglosic-sie-do-lekarza

https://remedium.md/poradniki/manuale/obrzeki-konczyn-dolnych

 

 

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię