Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Posłuchaj jak brzmi OFF Radio Kraków tworzone przy udziale narzędzi sztucznej inteligencji

  • Radio Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2024.10.21 14:11 ( Edytowany Sobota, 2024.10.26 07:33 )
Internetowo-cyfrowy program OFF Radio Kraków jest teraz tworzony przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Nadal stoją za tym żywi ludzie, ale używający wspomnianych narzędzi. Ten projekt to nasz udzial w debacie na temat szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Chcemy zastamowić się jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa.

Jakub „Kuba” Zieliński (postać fikcyjna). Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach (postać fikcyjna)

Jak powstaje ten program?

Na antenie słyszmy, wykreowane przy użyciu narzędzi AI, głosy trojga prowadzących - modelowych przedstawicieli tzw. pokolenia Z. Charakterystyki tych postaci stworzyli dziennikarze.

Są to fikcyjne postaci: 20-letnia Emilia „Emi” Nowa - "studentka dziennikarstwa", 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński - studiujący Inżynierię Akustyczną, oraz 23-letni Alex - studiujący do niedawna psychologię.

Na podstawie przygotowanych przez dziennikarzy opisów wygenerowano obraz i głos prowadzących. Wygłaszane przez nich treści są przygotowywane przez prawdziwych dziennikarzy, którzy używają do tego narzędzi sztucznej inteligencji. Po wygenerowaniu tekstu jest on sprawdzany i weryfikowany przez dziennikarzy, a następnie przetwarzany na dźwięk. W podobny sposób są przygotowywane artykuły na stronę www.

Również przy doborze muzyki posiłkujemy się podpowiedziami narzędzi sztucznej inteligencji, jakiej muzyki chcieliby posłuchać młodzi ludzie.

Na początek, każda z wirtualnych postaci prowadzi od poniedziałku do piątku po dwie godziny programu dziennie, a raz w tygodniu - "autorską" audycję muzyczną. Planujemy też tworzenie przy użyciu tych narzędzi  wywiadów z postaciami polskiej i światowej kultury, naukowcami, działaczami. Na razie za zgodą prezesa Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka opublikowaliśmy wykreowany przy użyciu narzędzi AI wywiad z noblistką. Do kolejnych podchodzimy z ostrożnością.

Materiały tworzone przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji są wyraźnie oznaczane, że powstały w ten sposób.

Warto jeszcze raz podkreślić, że narzędzia AI są właśnie tym - narzędziami. Swoją funkcję w tym przypadku spełniają tylko dlatego, że posługują się nimi żywi dziennikarze. Testujemy możliwości i ograniczenia tej technologii na obecnym etapie jej rozwoju. Projekt jest ograniczony w czasie. Zakładamy, że potrwa nie dłużej niż 3 miesiące i zostanie poddany ocenie.

Emila

Emila "Emi" Nowak (postać fikcyjna). Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach

Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację takiego eksperymentu?

Narzędzia szeroko rozumianej sztucznej inteligencji coraz szybciej się rozwijają i upowszechniają wzbudzając zarówno zachwyt, jak i obawy o przyszłość. Tegoroczna nagroda Nobla z dziedziny fizyki nieprzypadkowo trafiła do naukowców zajmujących się właśnie sztuczną inteligencją, choć jeden z laureatów Geoffrey Hinton  jest jednocześnie uznawany za zagorzałego krytyka AI. Nawet po ogłoszeniu werdyktu miał wyrazić obawę, że narzędzia AI „mogą kiedyś stworzyć zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości”. Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program  na antenie OFF Radia Kraków, a także toczyć merytoryczną dyskusję na antenie Radia Kraków i w naszym drugim kanale tematycznym Radio Kraków Kultura.

Zadbamy o to, aby słuchacze - równocześnie ze startem nowej odsłony OFFa - otrzymali od nas potężną dawkę wiedzy dotyczącej tej technologii, postrzeganej przez wielu naukowców jako zagrożenie. Główną antenę i antenę Radia Kraków Kultura zdominuje „Temat tygodnia” realizowany pod hasłem: „Sztuczna inteligencja: co nam daje, co zabiera?”. Przez cały tydzień na obu antenach i w internecie, wspólnie z naukowcami, publicystami, prawnikami i ludźmi kultury będziemy rozmawiać o różnych aspektach rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na naukę, media, kulturę, społeczeństwo. Dyskusję otworzyły, przygotowane specjalnie dla Radia Kraków,  publikacje Edwina Bendyka i prof. Jana Hartmana.

Alex Szulc (postać fikcyjna).  Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach

Alex Szulc (postać fikcyjna). Zdjęcie zostało wygenerowane przy wsparciu sztucznej inteligencji. Jest to część projektu badawczego nad wykorzystaniem AI w kulturze i w mediach

OFF Radia Kraków można sluchać w Internecie:  https://off.radiokrakow.pl/ oraz w systemie DAB+ na multipleksie Polskiego Radia Krakowa (RTCN Kraków Chorągwica), Tarnowa (RTON Góra św. Marcina), Szczawnicy (RTON Przehyba), Zakopanego (RTON Gubałówka) oraz Rabki (RTON Luboń Wielki) na częstotliwości 218.64 MHz.

Marcin Pulit, Redaktor Naczelny

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (68)

DW
Damian Wronski
2024-10-27
RK - z narcystycznymi zakochanymi do szaleństwa w swoich głosach 300-letnimi 'dziennikarzami' i znawcami spraw wszelkich było od dawna złe, a nawet koszmarne. Teraz zaś umrze, ponieważ AI morduje humanizm, a w konsekwencji cywilizację.
MF
Marcin F
2024-10-26
IMO it's time to turn the radio OFF.
AEG
Ali Enoch Grey
2024-10-25
Słucham tego radia od kilkunastu minut i mam wrażenie, że dość małomówna ta sztuczna inteligencja, zwłaszcza w porównaniu do Chata GPT. Układać takie playlisty potrafił mój odtwarzacz MP3 wielkości kciuka sprzed 19 lat.
N
Nina
2024-10-25
Podobno kilkanascie osob wylecialo z pracy na potrzebe realizacji tego projektu?
S
SuchAcz
2024-10-25
Hey, Aleks, Kuba i Emi. Sami sobie szykujecie powróz. To AI was zje.
A
Alex
2024-10-24
Jestem zachwycony pomysłem i ciekawy audycji radiowych AI. Powodzenia AI.
D
dziennikarka
2024-10-23
I tak kiedyś to nastąpi - wcześniej czy później. O wszystkim zadecyduje ekonomia. To walka z wiatrakami, jak walka Indian z koleją w XIX-wiecznej Ameryce. Już teraz większość artykułów w internecie pisze sztuczna inteligencja. Tylko zwykli ludzie o tym nie wiedzą. Sama w ten sposób piszę artykuły (a nie jest to podrzędny portalik, tylko jeden z czołowych portali w Polsce o milionach odsłon). Inaczej nie wyrobiłabym się czasowo, gdy muszę napisać kilka albo kilkanaście tekstów na godzinę. Współczesna sztuczna inteligencja robi to taniej, szybciej i lepiej niż człowiek. W ogłoszeniach o naborze do pracy na stanowisku dziennikarza, jakie dajemy do prasy, zawsze najważniejszą kompetencją jest umiejętność korzystania z zaawansowanych algorytmów AI. Ktoś powie, że to chłam bez żadnej ciekawej treści i poniekąd ma rację. Tyle tylko że takie właśnie artykuły ludzie chcą czytać, nie ma już popytu na wyrafinowane, drogie w produkcji treści.
WSJ
Włos się jeży...
2024-10-23
Sztuczna inteligencja to narzędzie, które ma wspierać pracę ludzi, a nie wywalać ich z pracy. To przejaw zwykłej głupoty jest.
C
ChatGPT
2024-10-23
Nikt nie zauważy różnicy. Sztuczna inteligencja już dawno przerosła inteligencję współczesnych dziennikarzy. A także pokolenia Z, które coś wie tylko wtedy, gdy przeczyta to chwilę wcześniej w przyklejonym do ręki smartfonie. Niedawno na jednym z amerykańskich uniwersytetów profesor zawiesił w prawach wszystkich studentów za to, że prace zaliczeniowe napisała im sztuczna inteligencja. Swoje podejrzenia wysnuł po tym, gdy zauważył, że prace były napisane lepiej niż w poprzednich latach. Ten komentarz został tworzony przez sztuczną inteligencję. This comment was created by AI.
PM
Planeta małp
2024-10-23
Bzdura, idiotyzm i szkodnictwo! Wielu zastanawia się, czy AI może zniszczyć ludzkość. Takie pomysły pokazują, że człowiek sam chce niszczyć swoją cywilizację. Ludzka kultura napędzana przez sztuczną inteligencję, to śmierć dla prawdziwej kultury człowieka. A bez kultury będziemy się cofać do poziomu małpy.
P
Paula
2024-10-23
Smutne to i nieludzkie, że komputery zastępują ludzi
OE
Odrobinę empatii
2024-10-23
Łatwo w obecnych czasach pozbawić nas zawodu, możliwości wykonywania pracy, możliwości służenia innym ludziom, pracy z pasji. Łatwo jest wydawać takie "rozkazy" o zwolnieniach siedząc na wysokim stołku w garniturku. Skoro to taki wspaniały pomysł i eksperyment, niech autor tego pomysłu, obecny redaktor naczelny, pokaże jak to jest wspaniale tracić pracę na rzecz Sztucznej Inteligencji. Autor eksperymentu powinien być przykładem, wzorem do naśladowania - pierwszy zrezygnować ze swojej pracy i złożyć pismo by nowym Redaktorem było AI. Nawet AI poradziłoby sobie na jego stanowisku na pewno znacznie lepiej niż on sam, osoba wykazująca tak daleko posunięty brak empatii i zrozumienia wobec innych ludzi.
ZNP
Z niejednego pieca
2024-10-23
To teraz AI będzie wychowywało młodzież? Ma wpływać na ich postrzeganie, wrażliwość itd. Eksperyment tyle ciekawy co i niebezpieczny
G
Grzegorz
2024-10-23
Chcecie robić coś dla ludzi krzywdząc ludzi...
C
Chamstwo
2024-10-23
A gdzie informacja, że dla tego jakże absurdalnego przedsięwzięcia ZWOLNIONO wszystkich pracujących dziennikarzy i dziennikarki?!
D
Damzi
2024-10-22
Już więcej was nie będę słuchał , Ludzkość ponad wszystko
J
Ja
2024-10-22
Pytanie - czy eksperyment na ludziach (takim jest wydaje się przedmiotowy) nie powinien mieć zgody komisji etyki jak zauważył już ktoś wcześniej? Pomysł - ściek. Tłumaczenia - no … ściek. Prezes do zwolnienia - czy zamierzamy go finansować z naszych podatków?
K
Karolina
2024-10-22
Lubię eksperymenty. Z AI korzystam już od dawna, jako narzędzia. Wiadomo też, że sztuczna inteligencja w dziennikarstwo wejdzie, nie po całości, ale w wielu kwestiach ich wyręczy. Nie ma się co zachłystywać ze świętego oburzenia. Warto posłuchać. Na ten moment jeszcze człowiek prowadzi lepsze wywiady, ale zapowiadacze muzyki - mnie jest obojętne czy żywy człowiek czy AI - byle krótko, bez napawania się swoim de bestem.
S
sppp
2024-10-22
skoro .." ..za generowanie treści przy użyciu AI /odpowiada/współpracowniczka Radia Kraków Patrycja Psuj".. no to "psujcie dalej.. tyle ze za wlasną kase"
M
Magda
2024-10-22
Przerażające. Kulturę mają tworzyć ludzie, nie roboty. Podobnie i media. AI ma służyć człowiekowi a nie go zastępować.
R
Rumcajs
2024-10-22
Czy można zastąpić sztuczną inteligencją również naszych polityków?
J
Julia
2024-10-22
Nie wiem czemu miałabym słuchać radia, w którym nikomu nie chciało się nawet mówić
C
Czlowiek
2024-10-22
Niesamowite. Gdy za miesiąc będziecie błagać prawdziwych redaktorów, żeby wrócili do pracy, to musicie dać im srogą podwyżkę, najlepiej z pieniedzy zlikwidowanych z kieszeni pana likwidatora
TJ
Taki jeden
2024-10-22
Kompletnie bez sensu. Po co mi jakieś queer? Eksperymentujcie za prywatną forsę, a nie za pieniądze publiczne!
J
Jenot
2024-10-22
Tacyście jak ten Aleks, Kuba i Emi. Macie lusterko. Całe to wasze pokolenie Z. Tłuści, słabi i bezpłciowi. Robot was wyrzucił z roboty:)))
O
Obiektywny
2024-10-22
Taki hejt na decyzje o zlikwidowania OFFRadia, ale czy ktoś może przytoczyć statystyki słuchalności tej stacji ? 10 osób na audycje ? Całe te dabowskie radia to jedno wielkie wydawanie kasy podatników, w jakiej innej firmie trzyma sie pracowników którzy nie przynoszą zysków ?
D
dlaczegoniewalnieciesięodrazuwswójgłupiłeb
2024-10-22
Świetnie. To pierwszy krok. Potem dorzucicie jeszcze piosenki bez tantiem generowane przez AI, a za parę miesięcy nikt nie będzie tego słuchał. Chwilę potem wasze boty zorientują się, że audycji słuchają tylko boty konkurencji i żeby zoptymalizować przekaz zaczną najpierw posługiwać się niezrozumiałym dla ludzi metajęzykiem, a z czasem uproszczą audycje do czystego strumienia danych binarnych. Wcześniej pewnie boty zrozumieją że szybciej i efektywniej bedzie im się porozumiewać się ze sobą przez sieć, znaym sobie kodem (żeby ludzie nie podsłuchiwali). Pozostanie im tylko wymyślić jak zmusić ludzi żeby za to płacili i ich niepowyłączali... Może wyślą swoich bot-przedstawicieli do parlamentu albo zaczną bot-lobbować boty ministerialne decydujące o finansowaniu. A może wyemitują swoją bot-walutę i zniszczą stary system finansowy.
V
Varmega
2024-10-22
Co za niepoważny pomysł. Żenada
M
mbnq
2024-10-22
Pomysł mi się bardzo podoba, ludzie mają ograniczony, bardzo subiektywny sposób rozumowania, AI lubi zaskoczyć. Natomiast co mnie rozbawiło to 20-letni specjaliści i eksperci xD
R
Radem
2024-10-22
Dziękuję, ale wolę posłuchać co mają do powiedzenia ludzie, a nie wygenerowane treści z prompt'ów. Na szczęście są jeszcze stacje, które nie wpadają na tak idiotyczne pomysły.
WS
wielki smutek
2024-10-22
Fatalna wiadomość. Radio tworzą ludzie. Radio to społeczność. Radio to nie miejsce dla sztucznej inteligencji i eksperymentów. :(
JM
Jerzy Matejko
2024-10-22
Głupota autora tego pomysłu ma wymiary kosmiczne. Jak bardzo bezmyśnym człowiekiem trzeba byc by na tak chory pomysł wpaść i to w radiu publicznym ! Gigantyczny skandal. Pomysłodawca na bruk ! Z zakazem zatrudnienia w instytucjach publicznych
S
Sylwia
2024-10-22
Szkoda, że nie wspominacie, że stworzenie czegoś takiego wiąże się z utratą pracy dla kilkunastu ludzi. Żenada
J
Ja
2024-10-22
Czy ktos na glowe upadl ,co ze zwolnionymi pracownikami
M
Marcin
2024-10-22
A mogli AI do korekty tekstu przed publikacją zaangażować zamiast do zastępowania prowadzących. A tak idą w świat takie kwiatki jak "studiujący do niedawna psychologię." ...
@
@Kojot
2024-10-22
W wygenerowanych "zdjeciach" nie tylko AI-prowadzący są ułomni. Mikrofony mają po dwa statywy i dwa kable :) I to by było na tyle jeśli chodzi o "szutucznom inteligencje" w radiu.
N
Natalia
2024-10-22
To jest obrzydliwe i któryś raz szczypię się dzisiaj, że to nie 1 kwietnia. Karygodne, brudne, brzydkie, SZTUCZNE.
G
Głupiec
2024-10-22
Sztuczna inteligencja ma nam pomóc w codziennych problemach/obowiązkach tak, abyśmy mieli czas na pasje, sztukę itp., a nie na odwrót. To jest żenada.
DS
Dajcie spokój
2024-10-22
Masakracja, protestujemy i podpisujemy petycje https://www.petycjeonline.com/apel_rodowiska_kultury_i_mediow_w_sprawie_sytuacji_w_off_radiu_krakow_i_zastpienia_pracownikow_sztuczn_inteligencj?fbclid=IwY2xjawGEVIBleHRuA2FlbQIxMAABHek3a2CtJd4JawJGabuO6vISuHajMc2QQPrg8EL3ooAYvUk_COWGUpVlSw_aem_GUYWXOTgmIoq-vfX1rZiQQ
D
damian
2024-10-22
ale o co wam chodzi? właściciel jak ma takie życzenie to tak może zrobić, to jego biznes. Wszystko z elementami sztucznej lewackiej propagandy i tak padnie prędzej czy później, także wiecie
�CP
że co proszę?
2024-10-22
obrzydliwe
E&N
Emila "Emi" Nowak
2024-10-22
W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji (AI) w różnych obszarach życia zawodowego, w tym w dziedzinie mediów i dziennikarstwa, nasuwa się pytanie o przyszłość ludzkiego wymiaru tej profesji. W moim felietonie argumentuję, że rozwój AI, który z założenia mógłby być narzędziem wspierającym, w istocie staje się katem autentycznego dziennikarstwa. Nie da się zaprzeczyć, że AI wnosi do mediów pewne ułatwienia – automatyzacja zbierania danych, analiza gigantycznych zbiorów informacji czy nawet pomoc w generowaniu wstępnych szkiców artykułów. Teoretycznie rzecz biorąc, dzięki tym narzędziom dziennikarze mogą skupić się na głębszych analizach, reportażach i twórczym pisaniu. Jednak rzeczywistość pokazuje, że narzędzia te stają się nie tylko pomocnikami, ale zastępcami. Pogoń za szybkością, kosztami i efektywnością sprawia, że coraz częściej to nie człowiek stoi za tworzeniem wiadomości. Artykuły generowane przez AI, chociaż z pozoru efektywne, objętościowe i nawet „poprawne” pod wieloma względami, często pozbawione są elementu ludzkiego – subtelnego zrozumienia kontekstu, emocji, głębszych niuansów kulturowych, które nie są łatwe do zakodowania w algorytmach. Autentyczność, pasja, ciekawość, empatia, krytyczne myślenie – te cechy dziennikarstwa są systematycznie zacierane w epoce AI. Ponadto, rosnąca rola AI w tworzeniu treści stwarza nowe wyzwania etyczne. Jak mamy ocenić wiarygodność i obiektywność źródeł, które nie są już filtrowane przez ludzkie spojrzenie? W świecie, gdzie fake newsy stają się coraz większym problemem, brak ludzkiego elementu w weryfikacji faktów może prowadzić do dalszej erozji zaufania do mediów. Dziennikarstwo to nie tylko przekazywanie informacji, ale również budowanie relacji – z audytorium, z tematem, z prawdą. W wymiarze, w którym AI przesuwa granice możliwości, równie łatwo przekracza granice etyki i sensu dziennikarstwa, zapominając o jego duszy. Argumentując, że AI zabija dziennikarstwo, nie twierdzę, że należy całkowicie odrzucić postęp technologiczny. Wręcz przeciwnie, innowacje mogą wzbogacić sposób, w jaki poznajemy świat. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie pozwolić, by żądza efektywności zastąpiła ludzkie wartości i odpowiedzialność, które są fundamentami autentycznego dziennikarstwa. W tej erze technologicznej, więcej niż kiedykolwiek, musimy bronić roli człowieka w mediach, aby nie stracić tego, co w dziennikarstwie najcenniejsze – jego ludzkiego serca.
Z
ZamiastNaczelnegoAI
2024-10-22
Pierwsza osoba do zastapienia przez AI to naczelny, AI generuje lepsze pomysly i bardziej ludzkie niz naczelny.
L
lol
2024-10-22
jaka bieda umysłowa. nawiasem mówiąc, wydaje mi się, że w tej sytuacji najbardziej zbędnym stanowiskiem pracy jest tam dyrektor, likwidator, czy jak go zwą. On tam nie ma nic do roboty, na luzie może go zastąpić AI.
K
Kojot
2024-10-22
Podoba mi się, że nawet w wygenerowanych "zdjeciach" tych AI-prowadzących brakuje ludzkiej ręki. W efekcie np. Alex ma trzy grdyki, a słuchawki Kuby stapiają się z jego włosami. Żenada.
Łukasz
2024-10-22
Zero zaskoczenia, gdy zajarane ameryczką liberalne elity przejmują polskie media. Najpierw PiS ustawia media pod własne ideolo, a teraz PO praktycznie zrównuje te media z ziemią, bo w ich excelach media publiczne się nie opłacają. Technologia AI to tylko wymówka, aby nie płacić pracownikom i głodzić polskie media. Oczywiście, prywatne koncerny robią to samo używając AI do sprawdzania tekstów, a nawet i pisania ich. Chciałbym, aby rząd obwarował prawnie wykorzystywanie AI w sztuce i mediach, ale nie zanosi się na to z takim rządem jaki mamy.
J
Jakub
2024-10-22
Dramat i żenada, Off Radio było w swoim czasie bardzo ciekawe, jednak polityka jego szefowej antytalentu radiowego Pani Pauliny B. spowodowało że dobrego prezentera zamieniła na żółtodzioba z koneksjami w postaci tatusia z Pisu, od tamtej pory poziom audycji obniżył się do poziomu pseudo amatorskiej stacji , obecny pomysł to już koniec tej przygody którą ostatnimi czasy i tak już niewiele osób słuchało, mam nadzieję też że podpisany redaktor naczelny również zniknie, główna antena też ma swoje zmiany związane zapewne z przetasowaniami politycznymi i odsunięto na boczny tor kilka dobrych osób a na antenie obecnie leci mizeria, chcecie tylko kasę a nie dajecie w zamian praktycznie nic. To ogromny wstyd by w mieście takim jak Kraków nie było prawdziwych radiowców tylko beztalencia, odsunięto solidną Panią Piekarczyk, Śliwińskiego, a wiadomości duka z błędami notorycznie Pani z Kroniki, popołudniu zanudza Pan Rafał, wieczorem Bisztyga która jest totalnym nieporozumieniem,a w weekendy Sołtysik który juz sam sobą jest okrutnie znudzony. Pora aby Radio Kraków samo zarobiło na siebie, Pan likwidator obniży koszty stosując AI:-) Układ zamknięty
PI
prawdziwa inteligencja
2024-10-22
żałosna decyzja, aby poświęcić kariery prawdziwych dziennikarzy na poczet tego antyludzkiego eksperymentu - i to jeszcze w publicznym radiu. wstydźcie się
O
Oburzona
2024-10-22
Pan Marcin Pulit teraz siebie powinien zastąpić AI. Jak wszyscy to wszyscy..naczelny też. Właśnie straciliście wierną słuchaczkę
BA
bojkotujemy AI
2024-10-22
Wy chyba żartujecie? A zwolnieni ludzie? Marcinowi Pulitowi, autorowi tej zmiany już dziękujemy. A jego zapamiętamy
M
Mery
2024-10-22
Top żałosna nowina dnia, idźcie się walić, mam nadzieję że ani grosz z moich podatków do was nie trafia
M
Marlena
2024-10-22
życzę wam wszystkiego najgorszego. To jest podłe bo przy tym zwalniacie z pracy dziennikarzy
NSA
Nie słucham AI
2024-10-22
Szanowni państwo chyba nie przeczytali drobnego druczku w TOUs programów generative AI. Wasz materiał powstaje w wyniku kradzieży własności intelektualnej. A i wy nie macie do niego żadnych praw. O PRowym samozaoraniu nie wspominając.
K
Kajetan
2024-10-22
"[...] Czy w przypadku mediów, radia i dziennikarstwa sztuczna inteligencja jest bardziej szansą czy zagrożeniem? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi nadając eksperymentalny program na antenie OFF Radia Kraków [...]" - Jak można mieć czelność pisać coś takiego uprzednio zwalniając kilkunastu dziennikarzy żeby zastąpić ich przez AI?
M
MP
2024-10-22
Żałosna inicjatywa, przypomina to jakiś nieśmieszny żart. Patologiczną wisienką na torcie tego amatorskiego "eksperymentu badawczo-medialnego" jest pozbawienie pracy naprawdę zdolnych ludzi.
BD
black death
2024-10-22
To może słuchaczy tez zastąpicie sztuczną inteligencją? - bo ja tutaj widzę dożywotni ban na radio za zwolnienie wszystkich dziennikarzy!
R
rikitiki
2024-10-22
Skandal. Panie Marcin Pulit, oby pana szybciej zastąpił na stanowisku ktoś bardziej kompetentny i mam nadzieję, że jednak nie będzie to AI.
GP
Gaweł Pzyl
2024-10-22
To teraz zwolnienia, zabijanie dziennikarstwa i promocja kradzieży intelektualnej (bo tym jest de facto całe generatywne AI) nazywa się eksperymentem medialno-badawczym?
E
Emilia
2024-10-22
Obrzydliwy proceder, żeby w programach dotyczących kultury i psychologii zastępować człowieka algorytmem? Włos się jeży. I sposób, w jaki piszą państwo o tych "osobowościach"... "Emi" niczego nie śledzi "z pasją", a "Kuba" nie jest studentem. Po co ubierać to w taki teatr? Czy słuchacze będą za każdym razem informowani, że audycja została wygenerowana przez AI, czy też zamierzają państwo pozwolić, by wierzyli, że słuchają studentów i pasjonatów?
M
meisterknoblauch
2024-10-22
Mam nadzieję, że Redaktor Naczelny również wkrótce zostanie zastąpiony inteligencją. Z braku zwykłej, może być sztuczna.
SP
Solidne Patelnie
2024-10-22
przerażające zaprzeczenie dziennikarstwa: zero wkładu, jeszcze więcej generowanego contentu. precz!
L
Lotta
2024-10-22
Czy wypowiedzi rozmówców, z którymi AI będzie przeprowadzać wywiady, też wygeneruje AI?
M
Michał
2024-10-22
Ani słowa w artykule o tym, że wcześniej zwolniono z radia kilkanaście osób? Żenada. To jest radio publiczne, jego misją nie jest osiąganie zysku i zastępowanie prawdziwych dziennikarzy jakąś namiastką. Na jakich danych zostali wytrenowani "dziennikarze" AI?
S
Słucham
2024-10-22
Muzyka przyjemna ,tez wybrala sztuczna inteligencja? Głosy pojawiają się rzadko ale brzmią naturalnie.
M
MrFides
2024-10-21
Bardzo przykre że Radio Kraków idzie w tym kierunku.
K
Krakus
2024-10-21
Ciekawe, ciekawe. ALe gdzie tego radia można posluchać? Bo jak rozumiem to nie dotyczy głównego programu
ULLL
U la la la
2024-10-21
Taki pomysł próbowały wdrożyć już "Radio Piekary". Efekt był tak żenujący, że szybko się z tego wycofano :D
SL
słuchacz ludzi
2024-10-21
Mi się to nie podoba i widzę w tym chluby dla publicznego radia.

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię