Jacek Popiel opowiada:

Historia jego życia jest kanwą tego dramatu, bo pokazuje zmagania o farby, kartony i chleb, a obok tego drogę do pozycji czwartego wieszcza.

W centrum znajduje się przyjaźń Wyspiańskiego i Lucjana Rydla – ich rozmowy o sztuce, teatrze i roli artysty stają się ramą całego cyklu. Dramat przenosi słuchaczy do Krakowa przełomu XIX i XX wieku: Paonu, Jamy Michalika i Zielonego Balonika – miejsc, w których „życie artystyczne i codzienność przenikały się z pasją”.

Punkt ciężkości położony jest na relacji Wyspiańskiego z Rydlem. To dwójka przyjaciół, bardzo zakorzenionych w Krakowie, ale także w kulturze teatralnej Krakowa. I wokół tych dialogów, które toczą się pomiędzy nimi, zbudowałem ten dramat

- tłumaczy prof. Popiel.

Dorota Segda reżyseruje „Wyspiańskiego” w Radiu Kraków Dorota Segda reżyseruje „Wyspiańskiego” w Radiu Kraków

Różne kolory piękna

Dorota Segda, reżyserka spektaklu, dodaje:

Jestem szczęśliwa mogąc mieć w epizodycznych rolach tak wspaniałych artystów i artystki. Jest tu więcej mężczyzn, ale są i wspaniałe kobiety, Ja zagram małą rólkę Stanisławy Wysockiej, a Ewa Kaim  Wandę Siemaszkową. Matką Stanisława Wyspiańskiego będzie Anna Radwan. Ciotkę Jadwigę Stankiewiczową, znaną z „Wesela”, zagra Ania Dymna. Moją radość podsyca fakt, że zaczynamy jubileuszowy, 80. rok istnienia uczelni. Jako była rektor poprowadziłam jubileusz 70-lecia i zaczęłam „Weselem” w wykonaniu 80 absolwentów naszej uczelni, a teraz nowy rektor będzie Wyspiańskim. Będzie występował z nami Jerzy Trela, czyli trzech rektorów naszej uczelni.  Trela, Segda, Mielczarek. Jurek o tym nie wie, ale właściwie to myślę, że wie. Od początku miałam taki pomysł, żeby dołączyć jego głos oraz muzykę kolejnego cudownego ducha, czyli Stanisława Radwana, mojego męża.

O roli Anny Dymnej reżyserka mówi tak:

W tym epizodzie nasza mistrzyni pokazała różne kolory piękna, ale też miłość i czułość do Stasia; jakąś wyrozumiałość dla tych młodopolskich mód, którymi trochę pogardza - na przykład, że panowie szukali sobie małżonek wśród dziewczyn z ludu. Pokazała też autentyczną złość i zazdrość wobec żony Teodory Pytko, która odbiera jej ukochanego Stasia.

A Anna Dymna dodaje:

Wyspiański jest współczesny, bo cały czas mówi naszym językiem. Jego słowa weszły do języka polskiego na stałe. Nawet niektórzy ludzie nie wiedzą, że mówią Wyspiańskim. "Trzeba być w butach na weselu" albo "Cóż tam panie w polityce". Bardzo często używam słów Wyspiańskiego w życiu codziennym.

Segda i Mielczarek o współpracy AST i Radia Kraków oraz nowym serialu teatralnym Segda i Mielczarek o współpracy AST i Radia Kraków oraz nowym serialu teatralnym

Występują:
Grzegorz Mielczarek - Stanisław. Wyspiański 
Charles Rabenda - Lucjan. Rydel 
Maciej Sajur -Tadeusz Boy Żeleński 
Błażej Szymański - Józef Mehoffer
Łukasz Szczepanowski - Włodzimierz Tetmajer 
Zbigniew Kaleta - Tadeusz Miciński 
Jacek Romanowski - Józef Kotarbiński  
Rafał Dziwisz - Adam Chmiel 
Adam Nawojczyk dr Julian Nowak 
Szymon Czacki - Stanisław Estreicher 
Błażej Peszek Wilhelm Feldman 
Julian Boduszek Jerzy Leszczyński -
Roman Gancarczyk - Kazimierz Kamiński 
Anna Dymna Janina Stankiewiczowa 
Ewa Kaim - Wanda Siemaszkowa 
Weronika Stankiewicz - Służąca Siemaszkowej 
Anna Radwan - Matka Wyspiańskiego 
Dorota Segda - Stanisława Wysocka 


Julia Kazana, Aleksandra Płatek, Zuzanna Piotrowska, Filip Owczarek, Filip Prokopowicz, Jan Wróbel –  chór w teatrze i  Aktorzy Zielonego Balonika 


Tomasz Wysocki- Narrator 
Muzyka:  Stanisław Radwan
Opracowanie muzyczne; Mieczysław Mejza
Realizacja: Wojciech Gruszka
Opieka redakcyjna, asystentka reżyserki: Katarzyna Fortuna
Słuchowisko powstało we współpracy Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego z Radiem Kraków.

Premiera na antenie Radia Kraków  3 listopada o g. 21.05. Wcześniej o g. 17  na scenie Akademii Sztuk Teatralnych spotkanie z autorem Jackiem Popielem i aktorami. Zobaczymy też fragmenty spektaklu. Transmisja na stronie internetowej Radia Kraków.

Kolejne odcinki w każdy poniedziałek do 1 grudnia.