Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wniosek o decyzję środowiskową dla Sądeczanki zostanie złożony po wakacjach

Jest kolejny, trzeci już termin złożenia wniosku o decyzję środowiskową dla nowej drogi łączącej Nowy Sącz z Brzeskiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie zapowiada, że wniosek zostanie złożony zaraz po wakacjach.

Budowa mostu w Kurowie. / fot: Damian Radziak

Posłuchaj co mówił poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk

Ta deklaracja padła na spotkaniu w krakowskiej siedzibie Generalnej Dyrekcji, w którym uczestniczył minister infrastruktury, wojewoda i marszałek Małopolski, parlamentarzyści oraz szefowie samorządów, przez których teren przebiegać ma droga.

- Taka świadomość chyba dotarła do wszystkich samorządowców, że nie mogą patrzeć na tę inwestycję tylko z perspektywy jednej gminy. To inwestycja ważna dla całej Małopolski, całej Polski, dla milionów ludzi. Mamy świadomość, że mogą być pewne niedogodności, ale nigdy nie będzie takiego przebiegu drogi, który zadowoli wszystkich - tłumaczył po spotkaniu poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Zgodnie z planami dwujezdniowa droga krajowa nr 75 Brzesko-Nowy Sącz będzie drogą klasy główna przyspieszona, z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km (w zależności od wariantu przebiegu długość odcinka waha się od 43,9 do 51,5 km). Dostępność do niej będzie zrealizowana poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wskazaniem do całkowitego wyeliminowania zjazdów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – przypomniał minister – opracowała i przedstawiła gminom w sumie 22 warianty przebiegu drogi. "Na dzisiaj sytuacja jest taka, że żaden z nich nie jest akceptowany przez poszczególne samorządy – w zależności od tego, z którym samorządem rozmawiamy, to kolejny wariant nie odpowiada" - relacjonował Adamczyk.

Jak dodał, z punktu widzenia wnoszących uwag najkorzystniej byłoby, żeby ta droga prowadziła przez góry tunelami i estakadami, ale obecnie państwa polskiego nie stać na tak drogą i skomplikowaną inwestycję.

Zdaniem ministra ogłoszenie przetargu i realizacja zadania możliwa byłaby w latach 2023-2026.

W październiku ub.r. została podpisana umowa na zaprojektowanie i zbudowanie tzw. łącznika brzeskiego o długości ok. 3 km łączącego drogę krajową nr 75 z autostradą A4, stanowiącego pierwszą część "sądeczanki". Kończy się też budowa mostu na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza, przez który ma przebiegać nowa trasa.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Sławomir Wrona

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię