- A
- A
- A
W Nowym Sączu wchodzi w życie uchwała reklamowa
Od 27 lipca w Nowym Sączu obowiązuje prawo, które ma oczyścić ulice z nadmiaru reklam i ich najbardziej szpecących wersji. Uchwała reklamowa została przyjęta przed rokiem, ale zapisano w niej 12 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.W uchwale miasto zostało podzielone na pięć stref, w piątek minął termin na dostosowanie przyjęty dla strefy pierwszej, drugiej i trzeciej. Obejmują one centrum, obszary najbardziej cenne historycznie i pięć głównych dróg wjazdowych. To właśnie tam problem szpetnych reklam najbardziej rzuca się w oczy. "Widzimy i w Nowym Sączu, i w wielu innych miastach jak reklama oszpeca w stylu - jak to mówią - wieś tańczy, wieś śpiewa" - oceniają w rozmowie z Radiem Kraków sądeczanie.
Niestety w ciągu ostatnich 12 miesięcy , czyli w tzw. "okresie przygotowawczym" w mieście nie zaszły widoczne zmiany, co przyznają także urzędnicy wydziału architektury sądeckiego magistratu. Czy teraz wszystko przyspieszy? Niekoniecznie. Jak dotąd, w ślad za uchwałą reklamową nie przyjęto uchwały o opłatach reklamowych wraz z wykazem kar za lekceważenie obowiązujących przepisów. W praktyce egzekwowanie nowych zasad może się zatem okazać trudne.
Właściciele punktów handlowych w centrum zarzucają z kolei władzom miasta, że wprowadzając obostrzenia nie konsultowano z nimi szczegółów, a zapisy uchwały są zbyt restrykcyjne. "Takie ograniczenie jest zastanawiające. Ma być wszystko jednakowe? To czemu wszyscy nie nosimy takich samych ubrań! Interesem przedsiębiorcy, każdego punktu jest, żeby się wyróżniać" - twierdzi jeden z przedsiębiorców.
Władze miasta zapowiadają, że w najbliższym czasie członkowie specjalnej komisji nadzorującej wykonanie zapisów uchwały krajobrazowej spotkają się z każdym właścicielem lokalu handlowego w centrum czy konstrukcji reklamowych przy drogach wjazdowych. Na początku ma to być tylko rozmowa. Najbardziej oporni będą się musieli liczyć natomiast z karami.
(Sławomir Wrona/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:16
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży zawieszona. Szpitale ratują sytuację z własnych środków
-
16:41
Czy Schengen się kończy? Polityka, migranci i populizm
-
16:10
Iga Świątek wygrywa Wimbledon, a Kraków wciąż bez kortów. „Leżymy z infrastrukturą” – mówi trener Michał Kostecki
-
15:47
Policja uważa, że Tarnów jest bezpiecznym miastem. Po piątkowych wydarzeniach będzie jednak więcej patroli!
-
15:22
30-letni Dariusz Sumek miał coś wspólnego ze śmiercią 94-latka? Poszukuje go policja. ZDJĘCIE, RYOSPIS
-
13:33
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię w kapsule Dragon
-
12:41
Czy wielojęzyczność to przeszkoda? Mózg dziecka kocha wyzwania
-
12:13
Wybiorą "Króla roweru"!
-
12:03
Tarnów: dwie osoby zatrzymane po dźgnięciu nożem 17-latka
-
11:25
Właściciel sklepów Biedronka i 32 firmy transportowe odpowiedzą za zmowę
-
10:09
Afrykańczyk, który swoje miejsce do życia odnalazł w Zatorze
-
07:40
Czym jest Dead Internet Theory?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze