Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu odroczył rozprawę dotyczącą Józefa Kurasia pseudonim "Ogień"

  • Beata Penderecka
  • date_range Wtorek, 2021.06.15 14:16 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.15 17:39 )
Instytut Pamięci Narodowej musi uzupełnić informacje dotyczące partyzanckiej działalności Józefa Kurasia pseudonim Ogień. IPN został do tego zobowiązany przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, który dziś wznowił proces w sprawie rehabilitacji tego Żolnierza Wyklętego i odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez system totalitarny jego rodzinie. Zadośćuczynienia w kwocie 10 mln zł za śmierć Kurasia domaga się jego syn Zbigniew.

fot: PAP/Grzegorz Momot

Sąd zanim wyda wyrok chce, by historycy IPN odpowiedzieli na pytanie, czy Ogień lub członkowie założonego przez niego oddziału partyzanckiego Błyskawica, dopuszczali się zabójstw, rozbojów i kradzieży w stosunku do ludności cywilnej.
Jeżeli tego typu zdarzenia miałyby miejsce bez wiedzy, czy rozkazu Józefa Kurasia, to w jaki sposób reagował na zachowania swoich podkomendnych, czy aprobował takie działania, czy za nie karał i w jaki sposób - mówi sędzia Renata Wajda.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu już raz odrzucił wniosek o odszkodowanie dla syna Józefa Kurasia, uzasadniając, że na podstawie opinii IPN ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy Ogień działał na rzecz niepodległego państwa polskiego. Sąd zaznaczył też, że śmierć Kurasia była wynikiem samobójstwa, a nie efektem działań organów ścigania. Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił jednak ten wyrok, uznając, że do śmierci Żołnierza Wyklętego przyczyniło się UB, które zorganizowało na niego obławę.

IPN na uzupełnienie informacji o partyzanckiej działalności "Ognia" ma czas do 15 sierpnia.
posłuchaj sędzi Renaty Wajdy
Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię