Na początek warto przypomnieć, że dla firm prąd i gaz drożeją znacząco od kilku lat. Indywidualnych odbiorców chroniły dotąd decyzje rządu i Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza wysokość nowych taryf. Przedsiębiorcy nie mają takiego regulatora, stąd ceny dla nich ustala rynek. I jest bezlitosny - mówi Jan Golonka, były starosta nowosądecki, dziś prezes sądeckiej grupy producentów owoców i warzyw "Łącki Owoc". W 2019 roku to było 220 złotych za megawat, teraz to 330, a oferta na przyszły rok to 490!
Jest to tylko cena prądu a drożały i nadal drożeją także inne nośniki energii, jak gaz, węgiel, paliwo, transport i koszt pracy, bo pensje rosną. Wszystko drożeje - mówi Golonka.
I dlatego producenci wszystkich drób, także żywności, by zachować opłacalność produkcji będą te koszty doliczać do cen wytwarzanych produktów. Zdaniem Jana Golonki, jeśli chodzi o ceny owoców, warzyw i w ogóle żywności, to tylko w tym roku podwyżka sięgnie kilkunastu procent.
Taki trend zostanie z nami na długo - ocenia ekonomista i wykładowca akademicki Marek Zuber. Jest to związane nie tylko z obecną sytuacją na rynkach. W przypadku prądu Polska ma do odrobienie wiele zaległości jeśli chodzi o modernizacje sieci energetycznych i rozwój nowych źródeł. Koszty sięgają tu miliardów złotych. Te rosnące ceny energii, gazu, będziemy obserwować w następnych latach i to będzie podnosić inflację.
W wielu komentarzach jako element łagodzący wymieniany jest utrzymujący się w Polsce nadal wzrost płac. Jednak zdaniem Marka Zubera także za tym kryje się poważne ryzyko, które nazywa się spiralą inflacyjną - czyli rosnące ceny napędzają wzrost pensji. Spirala inflacyjna prowadzi do przegrzania gospodarki i kryzysu.
Wielu ekonomistów i doradców unika dziś odpowiedzi na pytanie co w takiej sytuacji jest właściwym zachowaniem i jak uchronić się przed skutkami tych niepokojących procesów. Większość odpowiedzi sprowadza się do prostej rady, by rozsądnie gospodarować każdym dobrem, jakie posiadamy.
- A
- A
- A
Producenci żywności ostrzegają przed opóźnionym skutkiem wzrostu cen energii
Będzie nim opóźniony w czasie, ale dotkliwy wzrost cen wszystkich produktów oferowanych w sklepach. Zdaniem sądeckich sadowników i producentów warzyw, w najbliższych miesiącach żywność zdrożeje o co najmniej kilkanaście procent. Dlaczego wszystko drożeje i jak długo ten trend się utrzyma?Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze