- Zostali jeszcze urzędnicy z poprzedniego rozdania, którzy nie do końca znają linię rządu i linię parlamentarną – mówi poseł A. Mularczyk. - Myślę, że to jest temat do korekty. To jest też dla mnie nowa informacja bo dotychczas pan wojewoda (Józef Pilch – red.) podkreślał podczas każdego spotkania i nawet dzisiaj, kiedy z nim rozmawiałem, że jest zwolennikiem i zrobi wszystko, żeby tę dyspozytornie utworzyć.
Przed rokiem poseł Mularczyk skierował w sprawie dyspozytorni petycje do ówczesnego wojewody Jerzego Millera. Do petycji dołączone były listy poparcia pod którymi podpisało się 16 tys sądeczan.
Przypomnijmy. W odpowiedzi na pytania Radia Kraków rzecznik resortu zdrowia poinformował, że tworzenie dodatkowych dyspozytorni nie ma uzasadnienia a w Małopolsce wystarczą dwie placówki istniejące dziś w Tarnowie i Krakowie.
Poseł i wiceminister finansów, od niedawna także pełnomocnik PiS w okręgu nowosądeckim Wiesław Janczyk zapowiedział, że będzie w tej sprawie interweniował bezpośrednio u ministra zdrowia.
- Osobiście będę przekonywał do tego, żeby jednak nie podejmować takich kroków, związanych z centralizacją dyspozytorni, jakie zostały w programie pilotażowym wykonane w Małopolsce – mówi W. Janczyk. - Uważam, że to nie jest najlepszy kierunek. Jestem za przywróceniem dyspozytorni pogotowia ratunkowego do Nowego Sącza i jak wspomniałem będę na ten temat rozmawiał z ministrem Radziwiłłem.
Poseł Mularczyk powołując się na opinie samych ratowników twierdzi, że po likwidacji dyspozytorni w Nowym Sączu system ratownictwa nie działa właściwie. Dowodem ma być seria zdarzeń, kiedy pogotowie docierało do pacjentów z opóźnieniem i przypadki kiedy karetki myliły adresy a nawet miejscowości.
W załączonym pliku rozmowa z posłem Arkadiuszem Mularczykiem. Oprócz kontrowersyjnego stanowiska ministerstwa zdrowia w sprawie dyspozytorni poseł odniósł się także do zmian we władzach lokalnych PiS na Sądecczyźnie.
- Dobra zmiana dotyka także wewnętrzne struktury Prawa i Sprawiedliwości, tak bym to podsumował – mówi A. Mularczyk między innymi.
Sławomir Wrona