- Jeszcze sto lat temu ten piękny i największy motyl dzienny w Polsce występował w Pieninach bardzo licznie - mówi dr hab. Paweł Adamski prof. w Instytutcie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk - Są zapiski o tym, że przed II wojną św. nauczyciel gimnazjalny z Nowego Targu zebrał w czasie jednej tylko wycieczki ponad 200 sztuk niepylaków apollo. To motyl symboliczny i bardzo pożądany przez kolekcjonerów, dlatego musiał zostać objęty bardzo ścisłą ochroną. Przez długi czas był to jeden z dwóch gatunków zwierząt bezkręgowych objętych Konwencją Waszyngtońską zakazującą handlu gatunkami chronionymi.
Biolodzy i pracownicy PPN od lat walczą o zwiększenie populacji. Od czerwca do pierwszej dekady września stale monitorują siedliska owada. Jest to niezwykle ważne, bo niepylak apollo jest gatunkiem tarczowym. Oznacza to, że za nim jak za tarczą, kryją się inne gatunki ekosystemu, który zamieszkuje. Jeśli on ginie, to znak, że zagrożony jest cały ekosystem.
Joanna Gąska/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.