279 osób przyjęło jednodawkowy preparat Johnson&Johnson przeciwko COVID-19 w plenerowym punkcie szczepień, który w sobotę i niedzielę działał w sercu Pienin, w Krościenku nad Dunajcem - podało biuro prasowe wojewody.

Aby przyjąć szczepionkę, wystarczyło przyjść z dowodem osobistym i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę.

Punkt szczepień odwiedzili w niedzielę wojewoda małopolski Łukasz Kmita i poseł PiS Anna Paluch.

"Kolejny weekend pokazuje, że potrzebne są takie plenerowe punkty szczepień, jakie wspólnie z samorządami tworzymy w ramach akcji Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską. Zależy mi na tym, by takie działania były prowadzone, tym bardziej, że nasze województwo może przy okazji promować swoje walory turystyczne. Mamy wiele zakątków, gdzie można odpocząć, a przy okazji szeroko udostępniamy możliwość zaszczepienia się. Sukces weekendowych szczepień pod chmurką jest spory" – podkreślił wojewoda.

Pod względem liczby wykonanych szczepień Małopolska jest czwartym województwem w Polsce. Osób w pełni zaszczepionych jest już ponad 822 tys., a do tej pory podanych zostało niemal 2 mln 185 tys. preparatów przeciwko COVID-19. Powiat nowotarski - po Krakowie oraz powiatach krakowskim i nowosądeckim - jest wśród powiatów z największą liczbą wykonanych szczepień, ale jednocześnie są w nim gminy z najniższym procentowym wskaźnikiem w pełni zaszczepionych mieszkańców. "To dla nas wszystkich szczególne wyzwanie, aby liczba szczepień w tych gminach była większa" – podkreślił cytowany w komunikacie wojewoda.

Z plenerowego punktu szczepień nad Dunajcem skorzystała też grupa przedstawicieli mniejszości romskiej z gminy Krościenko. "Zaszczepiło się ponad 20 Romów mieszkających w okolicy. Dziękuję samorządowi za logistyczną pomoc, dzięki której udało się zaszczepić tak dużą grupę. I dziękuję też za dobry przykład, jaki dali Romowie z Krościenka" - zaznaczył Kmita.

Za organizację szczepień w Krościenku odpowiadał Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.