Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Nowym Targu zakończył się unijny program wymiany pieców centralnego ogrzewania na wersje ekologiczne

Liczba zgłoszeń była niższa od oczekiwanych — zamiast wymiany około 180 pieców będzie ich tylko 118. Mimo to burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha zapewnia, że czyste powietrze to priorytet dla władz miasta i cały czas funkcjonują inne programy z dotacjami na wymianę pieców centralnego ogrzewania.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Marek Lasyk

Burmistrz Nowego Targu dodaje, że również Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wykona jeszcze przed sezonem rekordową liczbę przyłączy budynków indywidualnych do sieci ciepłowniczej. To również powinno poprawić jakość powietrza w stolicy Podhala.

Jest to jednak ambitny cel eliminacji "kopciuchów" z terenu miasta, a zwłaszcza w tych rejonach, w których jeszcze niedawno dymiły kominy. Myślę, że już tej zimy wiele domów przestanie dymić i będą ogrzewane ciepłem systemowym lub podłączą się do gazu. Powinno być lepiej, lecz do ideału jeszcze brakuje. Lokalizacja naszego miasta i napływ zanieczyszczeń z sąsiedztwa powoduje, że takie mroźne dni, kiedy nie ma opadów, wiatru to powietrze w Nowym Targu pokazuje przekroczenie norm.

W poprzednich sezonach grzewczych niestety powietrze w Nowym Targu należało do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Dzięki konsekwentnym działaniom samorządu miasta sytuacja jednak systematycznie się poprawia.

Docelowo miejska kotłowania obecnie opalana węglem ma korzystać z odwiertu geotermalnego w Bańskiej Niżnej. Władze Nowego Targu zabiegają o dofinansowanie magistrali, która połączyłaby miejską ciepłownię z odwiertem odległym o kilkanaście kilometrów. `

Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię