Jak powiedział PAP zastępca wójta gminy Nowy Targ Marcin Kolasa, obecnie trwają przegotowania do złożenia - wspólnie z partnerami słowackimi - wspólnego wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach transgranicznego programu współpracy polsko-słowackiej w formule zaprojektuj-wybuduj.

„W ramach programu istnieje możliwość dofinansowania inwestycji w wysokości 85 proc. kosztów całkowitych, które planowane są na poziomie około 8-9 mln zł. Ponadto prowadzimy procedurę zmiany studium i planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie tej inwestycji. Wniosek o wsparcie inwestycji zostanie złożony przed końcem bieżącego roku” – wyjaśnił.

Prace nad budową Parku Archeologicznego mają ruszyć w przyszłym roku, a oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w 2019 r.

Projekt zakłada trzy funkcje obiektu: muzealną, edukacyjną i turystyczną. Centralnym miejscem ma być zrekonstruowana jaskinia Obłazowa wraz ze znalezionym tu najstarszym na świecie bumerangiem, który obecnie jest eksponowany w jednym z krakowskich muzeów. Dzięki rekonstrukcji zwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrze zasiedlonej przez neandertalczyków jaskini, bez konieczności wchodzenia do ciasnej i trudnodostępnej groty.

Zostanie także wybudowana sieć ścieżek, które będą prowadzić do samej jaskini z ekspozycjami tematycznymi w formie tablic oraz makiet zwierząt i roślin okresu kamienia łupanego.

Jak zapewniają władze gminy, inwestycja ma być bodźcem do rozwoju lokalnego. „Potencjał okolicy jest ogromny, przecież niedaleko w sąsiedniej gminie, w odległej o cztery km Białce Tatrzańskiej jest mnóstwo turystów, którzy jak sadzę skorzystają z nowej atrakcji. Dlatego park musi mieć charakter wyjątkowy. Nie chcemy, aby była to tylko typowa placówka muzealna, chcemy jej nadać charakter bardziej nowoczesny, interaktywny” – mówił Kolasa.

Eksploracja jaskini Obłazowej rozpoczęła się w 1985 r. Archeolodzy pod przewodnictwem prof. Pawła Valde-Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego natrafili tam na ślady obozowiska łowców reniferów sprzed 12 tys. lat, krzemienie i amulety oraz liczne szczątki zwierząt takich jak: lew jaskiniowy, hiena jaskiniowa i nosorożec włochaty. Eksperci przypuszczają, że Obłazowa mogła spełniać funkcję sakralną.

 

 

(PAP/ew)