Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa Biała: przy odbudowie domów konserwator zabytków zaleci zastosowanie tzw. ścian ogniowych

Przy odbudowie spalonych domów w Nowej Białej konserwator zabytków będzie zalecał zastosowanie zabezpieczeń przed ogniem. Podczas sobotniego pożaru uszkodzonych zostało 25 domów, w tym 5 zabytkowych. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał ze względu na zwartą zabudowę charakterystyczną dla Spisza. W Nowej Białej drewniane domy przylegały jeden do drugiego, podobnie jak stajnie oraz pomieszczenia gospodarcze w oficynach.

fot: Marek Lasyk

Dlatego konserwator zabytków przy odbudowie zniszczeń będzie zalecał zastosowanie chociażby tzw. ścian ogniowych. "Pod warunkiem, że mieszkańców zniszczonych domów będzie jednak na to stać. To jakby nie było większy wysiłek finansowy niż wybudowanie ścianki drewnianej. Chodzi o kawał ściany murowanej. Zauważyliśmy jednak, że tam, gdzie elementy były murowane, ogień się praktycznie nie przedostawał. Nawet była taka sytuacja, że ściana była drewniana z sąsiadem, ale była obita blachą. Blacha była totalnie zniszczona, ale hamowała przerzucanie się ognia na następne budynki" - podkreśla kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu, Paweł Dziuban.

Nowotarski konserwator zabytków podkreśla, że będzie traktował priorytetowo wnioski mieszkańców Nowej Białej o zgodę na odbudowę spalonych domów, objętych opieką konserwatorską.

Paweł Dziuban dodaje, że podobną zwartą zabudowę charakterystyczną dla Spisza, oprócz Nowej Białej, można zaobserwować także w Jurgowie, Kacwinie czy Frydmanie oraz słowackiej Starej Wsi Spiskiej.
Posłuchaj co mówi kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu, Paweł Dziuban
Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię