Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Meleksy nie będą woziły turystów do Morskiego Oka?

  • Podhale
  • date_range Środa, 2014.10.15 10:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:45 )
W Zakopanem trwa burzliwa dyskusja o organizacji transportu do Morskiego Oka. W stolicy Tatr odbyło się w środę spotkanie, w który uczestniczyli przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, fiakrzy, weterynarze, obrońcy praw zwierząt i samorządowcy. Nie zapadły żadne konkretne decyzje, a doniesienia o tym, że „meleksowej rewolucji” nie będzie, okazały się przedwczesne.

Fot. Przemek Bolechowski

Testy pojazdów elektrycznych zakończone sukcesem

O tym, że elektryczne pojazdy nie zdały egzaminu i przegrały z warunkami atmosferycznymi mówił w mediach starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. "To się nie sprawdziło. Okazało się, że meleksy w tych warunkach nie spełniają wymagań, a za chwile warunki będą ekstremnalne. Już przy halnym wietrze meleksy dojechały do połowy trasy, więc to nie jest tak, że wozy zastąpimy od razu urządzeniami" - mówił starosta tatrzański.

Starosta zapewnił jednak, że to nie koniec dyskusji o transporcie turystów do Morskiego Oka. Powiedział on, że trzeba wspomagać pracę konia i rozważane są różne metody na to, by koniom było lżej. Możliwe jest nawet wspomaganie konia silnikiem elektrycznym, tak jak w innych krajach.

Firma Melex, producent pojazdów użytkowanych między innymi w szwajcarskiej części Alp, twierdzi, że jej pojazdy ani razu nie odmówiły posłuszeństwa na trasie do Morskiego Oka.

"Informacje o kłopotach z pokonaniem trasy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych mogą więc dotyczyć innych pojazdów elektrycznych, ale nie Melexa, który za każdym razem niezależnie od warunków bez problemów dowoził turystów na miejsce." - to fragment oświadczenia firmy Melex.

Podczas spotkania zdecydowano, że wszystkie środki transportu (wozy hybrydowe, meleksy i wozy konne z mniejszą liczbą turystów) będą testowane:

"Przeprowadzimy badania rzeczywistych obciążeń koni, zmniejszymy w okresie przejściowym liczbę osób na wozie tak, by obciążenie konia było satysfakcjonujące dla wszystkich stron. Równolegle będziemy pracować nad prototypem elektrycznego wspomagania wozu, ten prototyp powstanie w lutym przyszłego roku." - mówił po spotkaniu Szymon Ziobrowski dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeżeli uda się go wyprodukować, przetestować i jeśli testy wypadną korzystnie, TPN zapowiada, że będzie chciał wdrożyć takie rozwiązanie.

Pomysł, by to meleksy woziły turystów do Morskiego Oka pojawił się po śmierci konia na tej trasie w lipcu 2009 roku. 10 sierpnia br. na drodze do Morskiego Oka padł kolejny koń.

Pierwsze testy meleksów odbyły się w sierpniu tego roku.


 

(IAR/ Przemek Bolechowski/Aleksandra Ratusznik/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię