Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Część nieruchomości kolejki linowej na Kasprowym Wierchu własnością Skarbu Państwa

  • Podhale
  • date_range Środa, 2017.04.26 12:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:53 )
Skarb Państwa przejął część nieruchomości kolejki linowej na Kasprowym Wierchu. Poinformował o tym w Zakopanem minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Fot. Piotr Korczak

Minister Adamczyk powiedział, że po decyzji o sprzedaży Polskich Kolei Linowych nie udało się sprzedać nieruchomości na Kasprowym Wierchu i w okolicy. "Te nieruchomości od dzisiaj będą w zasobie Skarbu Państwa i będą zarządzane przez starostę tatrzańskiego" - mówił minister infrastruktury i budownictwa. 

Przeczytaj: Piotr Bąk: "W przyszłości na Kasprowym Wierchu ma być inaczej niż dzisiaj"

Minister wyjaśnił, że starosta będzie teraz stroną w ustalaniu warunków i zasad, na jakich będzie dzierżawiony budynek na Kasprowym Wierchu, kolej linowa na Hali Goryczkowej i inne instalacje, które do tej pory były własnością PKP S.A. 

Andrzej Adamczyk dodał, że przejęcie tych nieruchomości przez Skarb Państwa przyczyni się do uporządkowania stanu prawnego wokół i na Kasprowym Wierchu. 

- Górna stacja na Kasprowym Wierchu, koleje Gąsienicowa i Goryczkowa z budynkami, urządzeniami, infrastrukturą podziemną, wszystko co położone jest powyżej górnej granicy lasu, znajduje się na gruntach stanowiących współwłasność Skarbu Państwa i PTTK. Zgodnie z prawem do części składowych gruntu należą budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Tym samym właścicielem stacji na Kasprowym Wierchu, kolei Goryczkowa i Gąsienicowa, budynków, urządzeń i infrastruktury są współwłaściciele gruntów, czyli Skarb Państwa i PTTK. Większość budynków, budowli i urządzeń powstała w efekcie nakładów czynionych od wielu lat przez Polskie Koleje Państwowe. Teraz to wszystko, co powstało z funduszy PKP, stanie się współwłasnością Skarbu Państwa i PTTK. Umożliwi to skuteczniejszą ochronę tatrzańskiej przyrody i stworzy lepsze perspektywy udostępnienia Kasprowego dla turystów i narciarzy - mówił Piotr Bąk, Starosta Tatrzański.

- Uporządkowanie kwestii prawnych, w tym związanych z własnością infrastruktury pozwoli usprawnić prace i skupić się na zadaniach, do których powołany został Tatrzański Park Narodowy. Ochrona przyrody i udostępnianie jej dla turystów to dwa fundamenty, na których opieramy działanie Parku. Przejrzysta struktura właścicielska oznacza szybsze podejmowanie decyzji i rozwój atrakcyjnych form obcowania z przyrodą dla szerokiego grona odwiedzających – dodał Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Stanowisko Polskich Kolei Linowych w sprawie zawartego dziś porozumienia między PKP a starostą tatrzańskim, PTTK i TPN:

Zgodnie ze stanem prawnym ujawnionym w księgach wieczystych, właścicielami nieruchomości w rejonie kopuły Kasprowego Wierchu i znajdujących się na nich budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem są Skarb Państwa (reprezentowany obecnie przez starostę tatrzańskiego) i PTTK. Stan ten pozostaje niezmienny od lat. Polskie Koleje Linowe posiadają ważne umowy dzierżawy nieruchomości w rejonie kopuły Kasprowego Wierchu, zawarte z ich właścicielami – Skarbem Państwa reprezentowanym obecnie przez starostę tatrzańskiego i PTTK. Umowy te w zupełności wystarczają do korzystania przez spółkę z w/w nieruchomości i znajdujących się na nich budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem.
Porozumienie zawierane dziś między PKP a Skarbem Państwa nie wpływa na prawo do korzystania z tych nieruchomości i znajdujących się na nich budynków i urządzeń przez Polskie Koleje Linowe.

Fot. Piotr Korczak 

Kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszyła 15 marca 1936 roku. Jej budowa była jednym z największych wyzwań międzywojennej Rzeczpospolitej; inwestycja nie powstałaby bez determinacji ówczesnego wiceministra transportu Aleksandra Bobkowskiego.

Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych budziła wiele kontrowersji. Na sprzedaż PKL wyraził zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa.

Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

 

 

 

(RK/IAR, PAP, mat. prasowe/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię