Ośrodek, który dysponuje ponad 120 łóżkami będzie w stanie przyjąć do 8 tys pacjentów rocznie. Uruchomionych zostanie w nim pięć oddziałów: chematologia, radioterapia, ginekologia onkologiczna, chirurgia onkologiczna i poradnie.

Placówka ma zapewnić mieszkańcom południowej małopolski pełną opiekę onkologiczną, od zdiagnozowania choroby przez najnowsze techniki leczenia aż po stały nadzór, który ogranicza ryzyko nawrotu choroby.

Otwarcie Ośrodka to ważne wydarzenie nie tylko dla Nowego Sącza ale także dla całego województwa. Dzięki niemu w pozostałych ośrodkach kolejki do lekarzy będą mniejsze.

- Chcielibyśmy aby dostęp do usług medycznych był taki sam w każdej części województwa – mówił podczas otwarcia marszałek województwa Marek Sowa. - Szpital w Nowym Sączu jest bardzo ważnym ośrodkiem medycznym wiele inwestujemy w niego i ciesze się, że od listopada pacjenci dotknięci najgroźniejszą chorobą, czyli chorobą nowotworową, będą mogli korzystać z diagnostyki i leczenia na naprawdę wysokim poziomie.

Szacuje się, że na Sądecczyźnie na choroby nowotworowe umiera co roku ponad tysiąc osób.

W listopadzie uruchomiony ma być oddział chemioterapii stacjonarnej i poradnie. Następnie ginekologia i chirurgia onkologiczna. Trwający starania o środki na zakup zaplanowanego wyposażenia. Najkosztowniejsze są akceleratory liniowe, niezbędne do uruchomienia radioterapii. Na razie placówka ma środki na jedno takie urządzenie. Potrzebne są dwa.

Obecny na otwarciu wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przyznał, że nie może zagwarantować, że środki na ten cel znajdą się w ciągu kilku miesięcy.

- Nie mogą powiedzieć, że na pewno tak – mówi A. Sopliński. - Ale postaramy się, są dyskusje, ale jest pewien problem finansowy w ministerstwie. Myślę jednak, że tu będzie priorytet, jeśli chodzi o zakup akceleratora dla tego ośrodka.

Według planu ośrodek ma być w pełni uruchomiony do połowy przyszłego roku. Koszt budowy wraz z wyposażeniem sięga 80 mln zł. Na budowę siedziby ośrodka szpital uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych dzielonych przez małopolski urząd marszałkowski.

Sławomir Wrona