Ośrodek, który dysponuje ponad 120 łóżkami będzie w stanie przyjąć do 8 tys pacjentów rocznie. Uruchomionych zostanie w nim pięć oddziałów: chematologia, radioterapia, ginekologia onkologiczna, chirurgia onkologiczna i poradnie.
Placówka ma zapewnić mieszkańcom południowej małopolski pełną opiekę onkologiczną, od zdiagnozowania choroby przez najnowsze techniki leczenia aż po stały nadzór, który ogranicza ryzyko nawrotu choroby.
Otwarcie Ośrodka to ważne wydarzenie nie tylko dla Nowego Sącza ale także dla całego województwa. Dzięki niemu w pozostałych ośrodkach kolejki do lekarzy będą mniejsze.
- Chcielibyśmy aby dostęp do usług medycznych był taki sam w każdej części województwa – mówił podczas otwarcia marszałek województwa Marek Sowa. - Szpital w Nowym Sączu jest bardzo ważnym ośrodkiem medycznym wiele inwestujemy w niego i ciesze się, że od listopada pacjenci dotknięci najgroźniejszą chorobą, czyli chorobą nowotworową, będą mogli korzystać z diagnostyki i leczenia na naprawdę wysokim poziomie.
Szacuje się, że na Sądecczyźnie na choroby nowotworowe umiera co roku ponad tysiąc osób.
W listopadzie uruchomiony ma być oddział chemioterapii stacjonarnej i poradnie. Następnie ginekologia i chirurgia onkologiczna. Trwający starania o środki na zakup zaplanowanego wyposażenia. Najkosztowniejsze są akceleratory liniowe, niezbędne do uruchomienia radioterapii. Na razie placówka ma środki na jedno takie urządzenie. Potrzebne są dwa.
Obecny na otwarciu wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przyznał, że nie może zagwarantować, że środki na ten cel znajdą się w ciągu kilku miesięcy.
- Nie mogą powiedzieć, że na pewno tak – mówi A. Sopliński. - Ale postaramy się, są dyskusje, ale jest pewien problem finansowy w ministerstwie. Myślę jednak, że tu będzie priorytet, jeśli chodzi o zakup akceleratora dla tego ośrodka.
Według planu ośrodek ma być w pełni uruchomiony do połowy przyszłego roku. Koszt budowy wraz z wyposażeniem sięga 80 mln zł. Na budowę siedziby ośrodka szpital uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych dzielonych przez małopolski urząd marszałkowski.
Sławomir Wrona
- A
- A
- A
Onkologia – światowy standard leczenia w Nowym Sączu
Pod dwóch latach budowy w Nowym Sączu otwarto Ośrodek Onkologiczny, trzecią tego typu placówkę w Małopolsce.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:54
31-latek zginął w zderzeniu quada z ciągnikiem rolniczym
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze