Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ofiary Holokaustu z Krościenka doczekały się upamiętnienia

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2018.06.18 16:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:34 )
Po 70 latach zapomnienia ofiary egzekucji w Krościenku, dokonanych przez żołnierzy niemieckich w 1942 roku, doczekały się upamiętnienia. Na starym żydowskim cmentarzu odsłonięty został obelisk, na którym wyryto ponad 250 nazwisk.

Dariusz Popiela w rozmowie z Radiem Kraków. Fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy Sławomira Wrony z Dariuszem Popielą, inicjatorem projektu „Ludzie. Nie liczby”
Krościenko. Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary Holokaustu

Wszyscy pochodzili z Krościenka, Szczawnicy i Ochotnicy. Większość zginęła od kul plutonu egzekucyjnego. Reszta została wywieziona do obozów koncentracyjnych. Według szacunków historyków, ze społeczności żydowskiej zamieszkującej te miasta przetrwało zaledwie kilka osób.

Zbiorowa mogiła i cmentarz żydowski w Krościenku przez lata były miejscem zapomnianym. Przypomnieniem pamięci o ofiarach i przywróceniem miejscu wyglądu należnego nekropolii, postanowił się zająć znany sądecki sportowiec, olimpijczyk Dariusz Popiela.

- Holokaust i ta straszliwa lekcja jest po prostu w dalszym ciągu do odrobienia – mówi D. Popiela. - Dotyczy to zarówno Polski jak i wielu innych państw. To jest ciągle temat niezamknięty. Robię to też dla swoich dzieci, by w przyszłości nigdy więcej nic takiego się nie powtórzyło i żeby to nie było tylko sloganem.

W projekt Dariusza Popieli „Ludzie. Nie liczby”, zaangażowali się ludzie z całego świata. Prowadzone w Krościenku prace wsparły także organizacje żydowskie i stowarzyszenia zajmujące się zachowaniem pamięci o tej społeczności w Polsce. Finałem była uroczystość odsłonięcia granitowego obelisku z nazwiskami ofiar egzekucji i wywózek.

W uroczystym odsłonięciu pomnika uczestniczyli też potomkowie nielicznych Żydów z Krościenka, którym udało się przeżyć dramat II wojny światowej. Przyjechali specjalnie na ta okazję ze Stanów Zjednoczonych i z Australii.

Posłuchaj rozmowy Sławomira Wrony z Dariuszem Popielą, inicjatorem projektu „Ludzie. Nie liczby”.     

 

 

Sławomir Wrona

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię