Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niedźwiedzie znów pojawiły się w Beskidzie Sądeckim

Na tropy samicy niedźwiedzia, która najprawdopodobniej wędruje z dwoma młodymi, natknęła się turystyka w pobliżu Radziejowej. Leśnicy nie wykluczają, że w ten rejon przyciągnęły drapieżniki połacie borówek, które są ich przysmakiem. "Takie wizyty będą coraz częstsze" – mówi Marek Kroczek, kierownik Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Fot. pixabay

Mówi Marek Kroczek, kierownik Popradzkiego Parku Krajobrazowego
"Są różnego rodzaju projekty pomagające niedźwiedziom w zwiększeniu populacji. To są projekty międzynarodowe. Im większa populacja tych pięknych zwierząt będzie w Karpatach, tym częściej będziemy je spotykać. One szukają nowych terenów, gdzie mogą wychować młode i przez okres lata, jesieni zdobywać pożywienie i będą pewnie stąd przechodzić w te miejsca, gdzie mogą spokojnie wybudować gawry" - wyjaśnia Kroczek.

W tej chwili niedźwiedzie, które przez ostatnie lata odwiedzały Beskid Sądecki, zimowały na Słowacji. Jednocześnie Marek Kroczek przypomina, że drapieżniki obawiają się ludzi, ale do ewentualnego spotkania może jednak dojść. Wówczas należy zachować spokój i oddalić się w przeciwnym kierunku.
Autor:
Bartosz Niemiec

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię