Mieszkańcy Roztoki Brzeziny za każdym razem, gdy na niebie widzą burzowe chmury, drżą o swój dobytek, a nawet życie. "Zyjemy cały czas w strachu, ciągle patrzymy w stronę rzeki" - mówią
Mieszkańcy po każdej powodzi proszą o pomoc, zarówno gminę jak i Wody Polskie. 20 lat temu pojawił się pomysł budowy małego polderu przeciwpowodziowego, czyli zbiornika, gdzie będzie gromadzona woda, w czasie intensywnych opadów, ale do tej pory projekt nie został zrealizowany, a zagrożenie jest. " W ciągu sekundy, jak ta woda wzbiera, człowiek staje się bezradny" - mówią
Wody Polskie uważają, że do podtopień przyczyniają się mostki i przepusty prowadzące do prywatnych posesji. Są nieodpowiedniej wielkości i kształtów - czytamy w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.
Na opisanym kilometrowym odcinku potoku takich obiektów jest aż sześć. Żaden z właścicieli ww. obiektów drogowych, tj. mostków i przepustów nie podjął realnych kroków w celu przebudowy obiektu, mimo iż takie działania zostały im wskazane w 2021 r. Właścicielom wskazano, że to właśnie ich obiekty drogowe są przyczyną blokowania przepływu i konieczne jest podjęcie przez nich działań poprawiający istniejący stan.
Innego zdania są mieszkańcy, którzy uważają, że mostki nie są jedynym powodem podtopień. Podkreślają również, że nie są w stanie sami sfinansować przebudowy mostków. Szukają wsparcia od samorządu, bez skutku. Uważają też, że największe nagromadzenie wody w czasie deszczu, występuje kilkaset metrów od mostków.
Zastępca wójta gminy Gródek nad Dunajcem Edyta Brongiel twierdzi, że gmina nie posiada odpowiednich funduszy na budowę nowych mostków i dodają, że wszystkie cieki wodne na tym terenie są gospodarowane przez Wody Polskie i to one mają dbać o bezpieczeństwo.
W przesłanym do redakcji oświadczeniu Wody Polskie zapewniają, że ramach obecnie realizowanego projektu "Bezpieczna Wisła" uwzględnione zostanie opracowanie koncepcji budowy polderu na Roztoczance. Te zapowiedzi nie uspokoiły jednak mieszkańców i ruszyli ze zbiórką podpisów pod petycją. Zamierzają zainteresować swoją sytuacją m.in. władze województwa.
- A
- A
- A
Mieszkańcy miejscowości Roztoka-Brzeziny mają dość bezczynności urzędników Wód Polskich
Domagają się natychmiastowych działań w sprawie potoku Roztoczanka, który przy każdych intensywnych opadach deszczu zamienia się w rwącą rzekę. Tylko w tym roku mieszkańcy kilka razy zmierzyli się z powodzią błyskawiczną. Sytuacja powtarza się cyklicznie od kilkudziesięciu lat i - jak twierdzą mieszkańcy - nikt nie reaguje na ich trudną sytuację.
crop_free
1
/ 14
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze