Kiedyś gimnazjum a dziś liceum Długosza znane jest z patriotycznego wychowania i wysokiego poziomu kształcenia. Absolwenci szkoły od lat zajmują mocne pozycje w nauce, wojsku, działalności publicznej a także w akademickim środowisku Krakowa.

"Był taki moment na początku XXI wieku, kiedy prawie połowa wyższych uczelni Krakowa za rektorów miała absolwentów naszego liceum" - przypomina Jakub Bulzak, absolwent sądeckiej „jedynki”, który dziś uczy w niej historii.

Historia tej szkoły to początki i rozkwit edukacji w Nowym Sączu – tradycja sądeckiego „Długosza” sięga 1817 r, kiedy decyzją Guberni Galicji w Nowym Sączu powołane zostało sześcioklasowe Cesarsko-Królewskie gimnazjum. Choć początkiem była decyzja zaborców, to uczniowie i absolwenci szkoły mieli znaczący udział w walce o niepodległość w 1918 r. w obu wojnach światowych i w każdym ważnym momencie historii.

W ramach  obchodów jubileuszu sądecka jedynka otrzymała nowy sztandar a w frontowej ścianie szkoły wmurowane zostały pamiątkowe tablice. Patronat honorowy nad 200-leciem I liceum im Jana Długosza w Nowym Sączu objął prezydent RP Andrzej Duda. W sierpniu prezydent odwiedził szkołę i przekazał uczniom sadzonkę symbolicznego dębu. Drzewo zostało już zasadzone na sądeckich plantach w pobliżu dębu wolności, który sądeczanie posadzili w roku 1918 dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Sławomir Wrona/bp