- A
- A
- A
Nowa płyta postojowa na lotnisku w Balicach jest już prawie gotowa
40 tys. metrów kwadratowych betonu, które wytrzymają ponad 1,1 mln przejazdów samolotów - tak w liczbach prezentuje się nowa płyta postojowa na krakowskim lotnisku w Balicach, która już niebawem ma zostać dopuszczona do użytku. To między innymi dzięki niej port lotniczy będzie mógł zwiększyć swoją przepustowość do ok. 8 mln pasażerów rocznie.- Tutaj wcześniej była "dziura", pozostałości po oczyszczalni ścieków i drzewa. Teraz jesteśmy praktycznie gotowi. Prawdopodobnie uda nam się skończyć przed umówionym terminem, czyli przed 21 lipca - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Łukasz Susło, zastępca dyrektora kontraktu wykonawcy płyty.
Nowa płyta postojowa pozwoli na przyjmowanie większej liczby samolotów. Wykonawca przekonuje, że jest ona rekordowo żywotna: wytrzyma ponad 1,1 mln przejazdów samolotów. Przy średniej ok. 40 tys. operacji lotniczych rocznie łatwo wyliczyć, że remont nawierzchni konieczny będzie dopiero za ponad 20 lat. Przebudowane zostały też drogi kołowania na lotnisku: - To było trudne zadanie, bo cały czas musiały lądować samoloty. Była to więc operacja na żywym organizmie. Musieliśmy być nieustannie w kontakcie z "wieżą" - mówi Susło.
Cały czas trwają też prace wykończeniowe nad "częścią lądową" lotniska, czyli terminalem: - Przeprowadzamy już pierwsze testy, np. systemu kontroli transportu bagaży. W tej chwili można zobaczyć puste walizki krążące po tzw. "karuzelach". Oprócz tego gotowe są już m.in. posadzki, sufity, łazienki czy ścianki wewnętrzne. Można powiedzieć, że jesteśmy na etapie finalnym. Przypominam równocześnie, że cały czas prowadzone są prace modernizacyjne "starej" części, czyli terminala T1. Tam prace potrwają trochę dłużej - mówi Urszula Podraza, rzecznik Kraków Airport. Przekonuje ona, że nic już nie powinno przeszkodzić w oddaniu nowego terminala do użytku jeszcze tego lata. Dokładny termin pozostaje nieznany.
Równolegle do przebudowy terminala i dróg kołowania trwa też remont dróg dojazdowych do lotniska i budowa nowej trasy kolejowej do Balic. Jedna i druga inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Jedyne, co pozostanie do zrobienia to tzw. "Trasa Balicka", czyli droga, dzięki której z Krakowa będzie można sprawnie dojechać na lotnisko. Niestety, budowa trasy jest dopiero w fazie koncepcyjnej, jej powstanie to więc kwestia nawet kilkunastu lat.
Po zakończeniu przebudowy Kraków Airport pasażerowie będą mieli do dyspozycji terminal większy o 40 tys. metrów kwadratowych od starego. W nim znajdą się 34 stanowiska odpraw i 18 gate'ów. Do samolotów podróżujący będą mogli przejść tzw. "rękawami". Na początku będą funkcjonowały dwa, docelowo - pięć. Wartość całego projektu to blisko 430 mln złotych.
(Karol Surówka/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:27
76. Światowy Kongres Mediów Informacyjnych w Krakowie: pośród hałasu nadal istnieje głód prawdy
-
07:05
Tarnów: Interaktywna mapka nie pomoże? Przedsiębiorcy z ul. Tuchowskiej są rozczarowani
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
16:33
Rolkowisko w miejsce lodowiska. Olkusz stawia na letnie atrakcje sportowe
-
16:29
Więcej światła na Kraków i Małopolskę! 27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze