Dzisiejsze ekrany potrafią tylko emitować światło i z jego pomocą wyświetlać obraz. Aby dodać inne funkcje, jak np. sterowanie dotykowe, czy rozpoznawanie odcisków palców, konieczne jest wyposażenie wyświetlacza w różne dodatkowe czujniki.

Badacze z Uniwersytetu w Linköping opracowali tymczasem diody, które nie tylko świecą w odpowiednich kolorach, ale mogą pozwalać na sterowanie ekranem, wykryć np. odcisk palca czy puls użytkownika, bez użycia żadnych dodatkowych sensorów.

Mogą przy tym działać jak ogniwa słoneczne i ładować urządzenie.

„Oto przykład – ekran smartwatcha jest przez większość czasu wyłączony. W tym czasie ekran, zamiast wyświetlać różne informacje, może zbierać energię i ładować zegarek, znacząco zwiększając czas działania między ładowaniami” – mówi prof. Chunxiong Bao, współautor wynalazku opisanego w magazynie „Nature Electronics” (https://www.nature.com/articles/s41928-024-01151-x).

Kluczem było wykorzystanie w diodach perwoskitu. To materiał znany m.in. z doskonałego pochłaniania światła (wytwarza się z niego np. nowego typu ogniwa słoneczne) oraz jego emisji.

„Pokazaliśmy, że nasze urządzenie może działać. Uzyskane przez nas wyniki pokazują ogromny potencjał elektronicznych ekranów nowej generacji, w które można wbudować różne zaawansowane funkcje. Teraz trzeba tylko udoskonalić technologię i stworzyć komercyjny produkt” – mówi prof. Feng Gao, jeden z naukowców.

„Na przykład poprawić trzeba żywotność perowskitowych diod. Obecnie ekrany pracują tylko przez kilka godzin, a później materiał staje się niestabilny i diody przestają działać” – dodaje Zhongcheng Yua, główny autor publikacji.