Konkurs im. Stanisława Witkiewicza organizowany jest przez województwo Małopolskie co dwa lata. W tym roku o nagrodę ubiegały sie 34 realizacje architektoniczne. Były to między innymi projekty biura Lewicki Łatak , takie jak Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, które zwyciężyło w kategorii architektura użyteczności publicznej i kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach. Zajęła ona pierwsze miejsce w kategorii przestrzeń publiczna. Kładka jest położona w wyjątkowym miejscu - mówi architekt Kazimierz Łatak: Łączy zaporę na Rabie i ruiny zamku w Dobczycach, składa się z dwóch części pod i nadziemnej a najważniejszym miejscem jest to z lunetą do obserwacji. Są też pokoje hotelowe.
- A
- A
- A
Nagrodzono najpiękniejsze budynki, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat w Małopolsce
Kolejne nagrody architektoniczne im. Stanisława Witkiewicza przyznane. Otrzymali je dziś w Krakowie projektanci najpiękniejszych, zdaniem jury, budynków i nie tylko, w Małopolsce. Doceniono między innymi autorów projektu Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Kamienicy pod Złotymi Nożycami przy ul. Gertrudy, czy leśnego mola i ścieżki przyrodniczej na Miejskiej górze w Starym Sączu.

W kategorii Przestrzeń publiczna przyznano tez dwa wyróżnienia pracowniom Land-Arch za ogród chwastowy przy ul. Wadowickiej w Krakowie i 55Architekci - jury spodobało się zaprojektowane przez to biuro Leśne mola i ścieżka przyrodnicza na Miejskiej Górze w Starym Sączu, które przyciągają tłumy turystów. To dla nas równie ważne, jak nagroda - mówi architekt Wojciech Świątek: to zostanie na dekady, więc akceptacja jest niezwykle istotna.


W kategorii architektura mieszkaniowa pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie zajęła Kamienica pod Złotymi Nożycami przy ul. św. Gertrudy w Krakowie, zaprojektowana przez Jakuba Turbasa i Wojciecha Zagórskiego. Nagroda cieszy, tym bardziej, że to nie był łatwy projekt - mówi architekt Wojciech Zagórski: to ścisłe centrum miasta pod kontrolą konserwatorską, a ścieżki architektów i konserwatorów często się rozjeżdżają

W kategorii architektura mieszkaniowa wyróżniono Macieja Kubickiego z +Architektury, który zaprojektował dom Trzy Owce w Białce Tatrzańskiej. Nagrodzona została też nowa siedziba teatru KTO przy ul. Zamoyskiego w Krakowie. Jest to budynek dawnego kinoteatru Wrzos.
Projekt zdobył drugie miejsce w kategorii architektura użyteczności publicznej.
Poziom konkursu co roku jest wysoki - ocenia członek jury prof. Urszula Forczek-Brataniec, prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: wyróżniały się te prace, które zostały nagrodzone.


Prof. Forczek Brataniec dodaje, że konkurs ma służyć promowaniu dobrej architektury: ma zachęcać zarówno inwestorów, jak i projektantów do inwestowania w dobrą architekturę i projektowania na wysokim poziomie.
Przyznając nagrody, jury oprócz walorów architektonicznych wzięło też pod uwagę, w większym stopniu niż w latach poprzednich, odpowiedzialność za środowisko naturalne i troskę o kontekst miejsca
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
-
19:06
Wałęsa na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych: musimy zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć
-
17:23
Z wizytą w bacówce
-
17:15
Zmarł raper Michał "Joka" Marten, związany z zespołem Kaliber 44
-
17:01
Termalika cały czas walczy o ekstraklasę
-
16:58
Przegrana Cracovii na własnym boisku
-
15:59
"Elektrykiem" do Morskiego Oka taniej niż za 100 zł? Jest jeden sposób
-
15:46
Tysiąc motocyklistów rozpoczęło sezon. "Nie wszyscy gnają na złamanie karku"
-
15:40
Kryptonim "Gigant". Jak powstawał nowohucki kombinat
-
15:24
Ruch Muzyczny na fali: Michał Mendyk rozmowia z Rafałem Mazurem i Łukaszem Lamżą
-
15:19
„Jeszcze w kadziach wre i kipi”. 75 lat temu rozpoczęła się budowa kombinatu w Nowej Hucie
-
14:03
Znamy zwycięzców konkursów festiwalu Mastercard OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze