W Tarnowie oferty złożone w przetargu na oświetlenie uliczne jeszcze we wrześniu były pięciokrotnie wyższe, niż w tym roku dlatego tamto postępowanie unieważniono i ogłoszono nowe. Do ponownego przetargu, a także negocjacji ofertowych nie zgłosiła się już jednak żaden dostawca energii.

W takiej sytuacji każda gmina może skorzystać z tzw. sprzedawcy rezerwowego. Władze Tarnowa oraz innych miast obawiały się jednak czy takiego sprzedawcę rezerwowego będzie obowiązywała ustawowa maksymalna cena za energię. Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka uspokaja:

W przypadku konieczności skorzystania ze sprzedaży rezerwowej będzie ona rozliczana po cenie maksymalnej wynoszącej 785 zł za jedną megawatogodzinę, chyba że cennik sprzedawcy rezerwowego będzie korzystniejszy dla odbiorcy. Gminy powinny do 30 listopada złożyć oświadczenie u dotychczasowego sprzedawcy energii, odbiorca powinien też przesłać sprzedawcy rezerwowemu kopię swojego oświadczenia, które złożył poprzedniemu sprzedawcy. Istotne jest, by kiedy na przykład sprzedaż rezerwowa zaczyna się 1 stycznia, kopię tego oświadczenie złożyć sprzedawcy rezerwowemu jeszcze w grudniu

Aleksander Brzózka dodaje, że mechanizm ochrony maksymalnej ceny za energię m.in. dla samorządów ma obowiązywać już od stycznia.

Stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie rozwiało jednak wszystkich wątpliwości samorządów, którym nie udało się podpisać umów na dostawy prądu na przyszły rok. Jak podkreślają, obawiają się, że tacy rezerwowy sprzedawcy energii, będą próbowali podwyższać ceny usług dodatkowych, przed czym, zdaniem samorządów, nie chroni ustawa.

Odpowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska przesłana Radiu Kraków:



Zgodnie z art. 7 ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., w przypadku korzystania przez odbiorcę uprawnionego z usług sprzedawcy rezerwowego w rozumieniu art. 3 pkt 29a ustawy - Prawo energetyczne przepisy art. 3-6 i art. 8-19 stosuje się odpowiednio.

W związku z powyższym, w przypadku konieczności skorzystania ze sprzedaży rezerwowej, będzie ona rozliczona po cenie maksymalnej wynoszącej 785 zł /MWh (chyba, że cennik sprzedawcy rezerwowego będzie korzystniejszy dla odbiorcy). Gminy powinny do 30 listopada br. złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego u dotychczasowego sprzedawcy energii. Ponadto odbiorca, powinien zatem przesłać sprzedawcy rezerwowemu kopię swojego oświadczenia, które złożył poprzedniemu sprzedawcy. Istotnym jest, by np. gdy sprzedaż rezerwowa zaczyna się 01.01.2023 r., kopię tego oświadczenia złożyć sprzedawcy rezerwowemu jeszcze w grudniu (w przypadku złożenia oświadczenia w styczniu, mechanizm ceny maksymalnej będzie można stosować dopiero od lutego).

Oświadczenie złożone przez odbiorcę u dotychczasowego sprzedawcy do 30 listopada br. zapewnia odbiorcy uprawnionemu gwarancję rozliczenia po cenie maksymalnej w całym okresie funkcjonowania mechanizmu wsparcia tj. co do zasady od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.