W październiku 2022 roku ceny produktów i usług były wyższe w stosunku do cen w październiku rok wcześniej średnio o 17,9%. To jednak bardzo myląca statystyka, najbardziej wzrosły bowiem ceny podstawowych produktów, takich jak chleb, który zdrożał o prawie 30%, mąka prawie o 40% czy olej i tłuszcze niemal 40%. Wiele osób musi z tych produktów zrezygnować albo bardzo mocno ograniczyć ich zakup

- mówi Magdalena Łukasik z działu do spraw Badań i Analiz w Stowarzyszeniu WIOSNA, współautorka Raportu o Biedzie.

Blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. W prawie 3% gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety. To tylko niektóre dane, które znalazły się w tegorocznym Raporcie o Biedzie.

Gdzie zaczyna się bieda?

W 2021 roku poniżej minimum egzystencji, które wynosi niecące 700 złotych miesięcznie na osobę, żyło w Polsce milion sześćset tysięcy osób - mówi Joanna Sadzik, Prezes Stowarzyszenia Wiosna:

Bieda zaczyna się tam, gdzie rodzic zarania za dużo, żeby dziecko dostało darmowy obiad w szkole i nikogo nie obchodzi, że jak mama zapłaci za mieszkanie, rachunki, leki na astmę, to w domu dziecko go nie zje. Bieda zaczyna się tam, gdzie starsza kobieta żyje z najniższej emerytury, spłaca pożyczki zaciągnięte na leczenie męża, których rata rośnie z miesiąca na miesiąc. Ta sama na pytanie o marzenia bez namysłu odpowiada: żeby częściej jeść obiad. Bieda zaczyna się tam, gdzie samotna osoba oddaje do schroniska swojego ukochanego psa, bo tam go nakarmią. Pęka jej serce, od ludzi słyszy, że oddała przyjaciela.

Raport zbiera najważniejsze dane oraz historie osób balansujących na granicy przetrwania.

Stereotypy dotyczące ubóstwa

Tegoroczna publikacja zawiera także wyniki, w których pod lupę wzięto między innymi stereotypy dotyczące ubóstwa. Z tego badania wynika, że co siódmy Polak nadal uważa, że życie w ubóstwie to wybór, a co trzeci twierdzi, że wystarczy wziąć się do roboty.

Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36% nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie; 27% będzie zaskoczonych tym, że osoby w potrzebie mają wyższe wykształcenie; a 15% uzna, że osoba dotknięta ubóstwem raczej mieszka w małej miejscowości.

Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi.

Treść raportu można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia Wiosna. Tam też można ciągle wybrać rodzinę, której pomoże się w ramach akcji Szlachetna paczka.