"W związku z organizacją w dniu 27 stycznia 2020 r. obchodów 75 Rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i wizytą osób objętych ochroną Służby Ochrony Państwa, wprowadza się w celu ochrony życia, zdrowia lub mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego w dniu 27 stycznia 2020 r. na terenie miasta Oświęcim i miejscowości Brzezinka, w okresie od godziny 0.00 do godziny 24.00 zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton" - czytamy w obwieszczeniu dotyczącym tonażu.

"W związku z organizacją w dniu 27 stycznia 2020 r. obchodów 75 Rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i wizytą osób objętych ochroną Służby Ochrony Państwa wprowadza się w celu ochrony życia, zdrowia lub mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego w dniu 27 stycznia 2020 r. na terenie miasta Oświęcim i miejscowości Brzezinka, w okresie od godziny 0.00 do godziny 24.00 zakaz przewozu towarów niebezpiecznych, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r.
o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 382, z późn. zm.), oraz zakaz ruchu pojazdów nienormatywnych, o których mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.) - mówi obwieszczenie dotyczące towarów niebezpiecznych


PEŁNE TREŚCI OBU OBWIESZCZEŃ W ZAŁĄCZNIKACH NA DOLE STRONY


 

Przeczytaj: Piotr Ćwik: Przy okazji rocznicy wyzwolenia b. obozu Auschwitz jest potrzeba działań służb i czujności mieszkańców

 

Przypomnijmy, 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe potwierdziło udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Odbędą się one 27 stycznia w Miejscu Pamięci.

W weekend przyjazd potwierdzili: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński oraz Gubernator Generalna Kanady Julie Payette. Stany Zjednoczone reprezentował będzie sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Przyjazd na ceremonię rocznicową wcześniej zadeklarowały: Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kazachstan, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Mołdawia, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Watykan, Węgry i Wielka Brytania.

Reprezentowane będą również: Rada Europejska, Rada Europy i Organizacja Nardów Zjednoczonych oraz UNESCO.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda, który będzie przewodniczył polskiej delegacji.

Muzeum Auschwitz w kwietniu ub.r. przesłało listy informujące o organizacji obchodów rocznicowych państwom UE, a także państwom-darczyńcom Fundacji Auschwitz-Birkenau. O składzie delegacji decydowały poszczególne kraje i organizacje międzynarodowe. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(materiały prasowe/rk/PAP/ko)