Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Chrzanowie zatrzęsła się ziemia

  • Marek Mędela
  • date_range Środa, 2022.11.23 17:34 ( Edytowany Środa, 2022.11.23 17:37 )
Wstrząsy miał siłę 3,8 w skali Richtera. Były odczuwalne w promieniu kilkunastu kilometrów.

Ponad tysiąc budynków w Chrzanowie do kontroli

Środa, 2022.11.23

Silny wstrząs, wywołany eksploatacją górniczą, odczuli w środę po południu mieszkańcy małopolskiego Libiąża i ościennych miejscowości. Magnitudę wstrząsu wstępnie oceniono na ok. 3,15 stopnia. Żaden górnik nie ucierpiał - zapewnia nadzór górniczy.

Jak poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, wstrząs miał miejsce w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 800 metrów pod ziemią. Załoga została bezpiecznie wycofana.

Wstrząs nie spowodował żadnych zniszczeń w podziemnych chodnikach, był natomiast silnie odczuwalny na powierzchni - nie tylko w Libiążu, ale też m.in. w Chrzanowie i Trzebini. W ciągu niespełna dwóch godzin od wstrząsu, w kopalni odebrano 54 telefony w tej sprawie od zaniepokojonych mieszkańców, a 17 osób zadzwoniło do WUG.

Wstrząs o magnitudzie ponad 3,1 stopnia zaliczany jest do wysokoenergetycznych - najsilniejszych, jakie notowane są w kopalniach na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Silniejszy wstrząs, o magnitudzie ponad 3,2 stopnia, odnotowano np. w maju br. w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Również wtedy żaden górnik nie ucierpiał, jednak poranny wstrząs obudził mieszkańców kilku miast Górnego Śląska.

Najsilniejsze wstrząsy, spowodowane eksploatację górniczą, związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów prowadzenia wydobycia i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne. W Polsce całość wydobycia rud miedzi i ok. 70 proc. wydobycia węgla kamiennego prowadzone jest w warunkach zagrożenia tąpaniami, czyli podziemnymi wstrząsami, wyrządzającymi szkody w wyrobiskach lub na powierzchni.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych wypadków.

W kwietniu tego roku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju w wyniku silnego wstrząsu i uwolnienia się dużej ilości metanu, zginęło 10 górników. Kilka dni wcześniej w kopalni Pniówek w Pawłowicach seria wybuchów metanu zabiła 16 osób - ciała 7 z nich wciąż znajdują się pod ziemią - za tamą, którą ze względów bezpieczeństwa odizolowano rejon katastrofy od pozostałych wyrobisk. Obecnie rozpoczęły się działania zmierzające do likwidacji pola pożarowego i zawężenia otamowanego obszaru, by ratownicy mogli pójść po zaginionych górników.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię