"Będziemy rozbudowywać stację dializ i będzie to w zasadzie jedna z nielicznych stacji dializ, która jest umiejscowiona przy oddziale nefrologii i jedna z większych w województwie małopolskim" – powiedział dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski. W ramach inwestycji stacja zwiększy liczbę stanowisk do terapii nerkozastępczej z 11 do 20.
"Dwukrotne zwiększenie liczby stanowisk to szansa na to, aby skróciły się kolejki do dializ" - podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W uroczystości, podczas której została zawarta umowa, uczestniczyli także poseł Krzysztof Kozik, starosta chrzanowski Andrzej Uryga oraz dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Bogacz.
"Szpital chrzanowski będzie jednym z niewielu szpitali na poziomie powiatowym, który ma tak rozbudowaną stację dializ. To się przełoży na zabezpieczanie medyczne naszych mieszkańców, ale oddziaływanie tej stacji dializ na pewno będzie jeszcze szersze: ponadpowiatowe, a być może nawet ponadregionalne" – zwrócił uwagę poseł Krzysztof Kozik.
Pierwszy formalny etap inwestycji został zrealizowany w lipcu tego roku, kiedy szpital podpisał z województwem umowę potwierdzającą przyznanie środków rządowych - 1,2 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita określił tę sumę jako "mocny fundament, dzięki któremu ten projekt uda się zrealizować". Koszty całej rozbudowy wyniosą natomiast 6 mln 150 tys. zł. Według szacunków województwa inwestycja sprawi, że liczba udzielanych świadczeń z zakresu hemodializ zwiększy się w skali roku o ok. 35 proc.
"W ubiegłym roku w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie wykonano ponad 11 tys. świadczeń z zakresu hemodializy. Poszerzenie możliwości stacji w tym zakresie to kolejne ponad 4 tys. takich świadczeń medycznych rocznie" - wylicza urząd.
Realizacja inwestycji ma także pozwolić na odpowiednie rozplanowanie oraz lepszą organizację poszczególnych stref udzielania świadczeń pacjentom, zapewniając jednocześnie komfort pobytu i bezpieczeństwo. W ramach przedsięwzięcia zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, zaplanowano także m.in. modernizację stacji uzdatniania wody, rozbudowę układu przygotowania wody oraz wymianę istniejącej instalacji wody do dializ. Odnowione mają zostać również m.in. punkt pielęgniarski i poczekalnia.
- A
- A
- A
Szpital w Chrzanowie podpisał umowę z wykonawcą rozbudowy stacji dializ
Szpital Powiatowy w Chrzanowie rozbuduje stację dializ. W środę pomiędzy dyrektorem szpitala a wykonawcą została zawarta umowa określająca konkretne zadania i ramy czasowe na ich wykonanie.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:53
Burzowy front uderzył w Kraków. Zalane torowiska i utrudnienia w ruchu
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
11:38
Cząsteczka z Krakowa zwróciła uwagę amerykańskiej fundacji. Czy iQ-007 pomoże chorym na Parkinsona?
-
11:31
Sypie się obwodnica zachodnia Nowego Sącza. Drogowcy musieli wstrzymać prace
-
11:09
Placebo – „RE:CREATED” (2026)
-
10:42
Pluralizm religijny jako konieczność
-
10:41
Arkadiusz Mularczyk (PiS) do dziennikarza: "Pan jest Polakiem w ogóle?"
-
10:33
Ta droga zniknęła pod wodą. Teraz może ruszyć odwadnianie
-
10:16
Ofiara molestowania domaga się 20 mln zł od Archidiecezji Krakowskiej. Kard. Dziwisz nie stawił się w sądzie
-
09:39
Tarnów zmienia zasady ruchu na tymczasowym rondzie. Kierowcy pojadą na wprost
-
08:53
Borax zamiast lekarza. Jak internet sprzedaje fałszywą nadzieję?
-
07:46
Tarnów chce więcej kontroli na ul. Lwowskiej. Ciężarówki nadal łamią zakaz
-
07:30
Bezpłatne kontrole rowerów wracają do Krakowa. Akcja startuje na Rondzie Mogilskim
-
18:30
Temat tabu - uzależnienie wśród osób z niepełnosprawnościami. Anna Dymna rzuca światło
-
22:05
Instynkt – biologiczny autopilot czy mit?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze