16-latek z Jordanowa 14 lutego opublikował na Facebooku grafikę przedstawiającą herb swojego miasta na tęczowym tle. W reakcji na tę przeróbkę burmistrz zawiadomił organy ścigania o naruszeniu art. 137 kodeksu karnego. Według tego artykułu, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Sprawą ma zająć się sąd rodzinny w Suchej Beskidzkiej. Posiedzenie sądu wyznaczono na 26 marca.

Wszczęto postępowanie ws. 16-latka, który wpisał herb Jordanowa w tęczowe tło

RPO wystąpił do burmistrza Jordanowa z pytaniem, na jakiej podstawie prawnej podjął działania w związku z przerobieniem herbu przez 16-latniego Jana Ś. i opublikowaniem grafiki w mediach społecznościowych.

"Opublikowanie grafiki z herbem miasta na tęczowym tle stanowiło wypowiedź jej autora. Zabrał on w ten sposób głos w debacie publicznej na temat sytuacji prawnej i społecznej osób LGBT. Nastolatek chciał okazać solidarność wszystkim nieheteronormatywnym mieszkańcom Jordanowa, a także dać wyraz nadziei, że gmina nie będzie wykluczać obywateli ze względu na ich orientację seksualną lub tożsamość płciową" – opublikował w poniedziałek RPO na swojej stronie internetowej.

 

Zdaniem Bodnara, była to forma odpowiedzi na uchwałę "przeciw ideologii LGBT", przyjętej przez Radę Gminy Jordanów 30 maja 2019 r. Wobec możliwego naruszenia praw i wolności obywatela RPO z urzędu podjął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Według Bodnara, uchwały podejmowane przeciw ideologii LGBT są niezgodne z prawem, zwłaszcza z zakazem dyskryminacji, o którym mowa w art. 32 Konstytucji. "Jednym z zagrożeń związanych z tymi uchwałami jest tzw. efekt mrożący, polegający właśnie na ograniczeniu wolności wypowiedzi i swobody debaty publicznej - wskutek uzasadnionej obawy, że głoszenie określonych poglądów jest przez władze niepożądane" – czytamy na stronie internetowej RPO.

RPO zwraca uwagę, że uchwała Rady Miasta Jordanowa z 26 września 2013 r. ws. zasad używania herbu miasta dopuszcza jego stylizację w postaci dzieł artystycznych. Pozwala także na umieszczanie herbu w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Dodał on, że orzecznictwo polskich sądów wskazuje na bardzo wąską interpretację znieważenie symbolu. "Znieważaniem jest okazanie głęboko ujemnego stosunku do osoby lub przedmiotu, a intencją jest zachowanie stanowiące wyraz pogardy - według zdeterminowanych kulturowo i powszechnie przyjętych ocen społecznych".

Bodnar ocenił w związku z tym, iż "nie sposób stwierdzić, że artystyczne przetworzenie herbu miasta Jordanów poprzez umieszczenie w jego tle kolorów tęczy może zostać uznane za jego znieważenie".

Zdaniem RPO reakcja burmistrza Jordanowa na publikację 16-latka była "nieproporcjonalną i nieuzasadnioną ingerencję w wolność słowa i wolność ekspresji artystycznej obywatela".

 

 

PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.