Rada jest ciałem opiniodawczym, powołanym przez ministra kultury. Sprawuje między innymi nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jej powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, a także ocenia działalność muzeum i opiniuje jego zamierzenia.
W poniedziałek nominacje na członków rady w imieniu minister kultury Hanny Wróblewskiej wręczył dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński. Oprócz prof. Engelking, odebrali je: były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Bogdan Bartnikowski, a także prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, Piotr Hertig, Anna Mirkes-Radziwon, dr hab. Katarzyna Person, Jacek Purski, dr Joanna Talewicz i Piotr Wiślicki.
Odpowiedzialność osadzona na pamięci
Nowa przewodnicząca jest psychologiem i socjologiem. Kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W latach 2014-2018 przewodniczyła Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Piotr Cywiński przedstawił sprawozdanie z działalności Miejsca Pamięci. Wskazywał na dużą frekwencję. „Dane za pierwsze miesiące tego roku wskazują, że w tym roku powinniśmy osiągnąć liczbę 2 mln odwiedzających. Jednakże cały czas wydaje się, że na wolniejszy, niż myśleliśmy, wzrost frekwencyjny nadal w jakiś sposób wpływają dwa wydarzenia na świecie: wojna w Ukrainie, a także konflikt na Bliskim Wschodzie” – powiedział.
Jak dodał, część przewodników oprowadza po muzeum w systemie online za pomocą platformy „Auschwitz. In front of your eyes”. „Chcemy wychodzić z tym projektem nie tylko do szkół i instytucji edukacyjnych, ale też do przedstawicieli świata korporacji. Jesteśmy w trakcie opracowywania szczegółów zupełnie nowego programu online i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy w stanie docierać do zupełnie nowej grupy odbiorców, dla których refleksja nad moralną odpowiedzialnością osadzona na pamięci o Auschwitz może mieć duże znaczenie” – powiedział.
Piotr Cywiński zwracał uwagę na znaczenie funduszy zewnętrznych dla długofalowego funkcjonowania i rozwoju muzeum. „Jeżeli dodamy do siebie wszystkie pozyskane przez placówkę od 2006 roku zewnętrzne środki – bez dotacji ministerstwa oraz przychodów własnych - to mowa tu o kwocie 1,2 mld zł. To przede wszystkim środki zebrane i wypracowane przez Fundację Auschwitz-Birkenau, a także pozyskane przez od darczyńców prywatnych oraz fundusze UE” – powiedział.
Nowa Wystawa Główna
W sprawozdaniu dyrektor poinformował również, że w ubiegłym roku muzeum sprzedało około 400 tys. egzemplarzy różnych publikacji.
Piotr Cywiński, mówiąc o planach na 2025 rok, podał, że dobiegają końca prace nad nową ekspozycją polską. Wspomniał też o pierwszej części Nowej Wystawy Głównej. Obie mają zostać otwarte jeszcze w tym roku. W planach jest również utworzenie wystawy sztuki obozowej w budynku kuchni na terenie byłego obozu Auschwitz I.
Dyrektor mówił także o pracach konserwatorskich prowadzonych przede wszystkim przy historycznych budynkach murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Rada jednogłośnie przyjęła uchwały pozytywnie oceniające sprawozdanie i plany działania muzeum.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.