"Romowie uznani zostali przez nazistów niemieckich za wrogów III Rzeszy, w związku z tym zostali skazani na izolację i zagładę. W lutym 1943 r. rozpoczęto ich deportację do KL Auschwitz. Na terenie Birkenau utworzono obóz rodzinny nazwany Zigeunerlager. Osadzeni tam Romowie pochodzili głównie z terenów Niemiec, Austrii, Protektoratu Czech i Moraw oraz okupowanej Polski. Zigeunerlager istniał do 2 sierpnia 1944 r. Wówczas około 4200-4300 mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono do komory gazowej” – przypomniała dr Maria Martyniak, odpowiedzialna za projekty edukacyjne w muzeum.
Według szacunków historyków, Niemcy w Auschwitz uwięzili około 23 tys. Romów, z których około 21 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w komorach gazowych.
Podczas sesji "Romowie – doświadczenie Zagłady”, które odbędzie się 23 lutego, zostaną poruszone tematy prześladowania Romów podczas II wojny światowej, obozu rodzinnego tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz oraz współczesne konteksty funkcjonowania społeczności romskich.
Centrum podało, że zgłoszenia przy użyciu formularza online można nadsyłać do 20 lutego. Sesja odbędzie się na platformie zoom. Udział w niej jest bezpłatny.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
- A
- A
- A
Muzeum Auschwitz: sesja poświęcona zagładzie Romów
Zagładzie Romów poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Odbędzie się 23 lutego – zakomunikowało Muzeum Auschwitz.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:53
Pavol Rankov w Willi Decjusza
-
15:35
Turyści zdezorientowani pod Tatrami. Droga do Morskiego Oka zamknięta
-
15:28
Mickiewicz w sercu Krakowa: Unikatowa wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej
-
14:12
50-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – na scenie m.in. Ørganek i Mitch & Mitch
-
13:50
Zakończył się remont drogi fortecznej pod Kurzą Stopką na Wawelu
-
13:35
10 basenów mieszanki w ziemi, a to wciąż za mało. Trwa stabilizacja gruntu w Trzebini
-
13:24
Policja zatrzymała 45-latka, który od trzech lat znęcał się nad matką
-
13:05
Zielona transformacja Krakowa. Miasto planuje nowe kliny przyrody i dzielnice kultury
-
12:51
50-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – na scenie m.in. Ørganek i Mitch & Mitch
-
12:43
Jak rozpoznać fałszywą kartę wyborczą?
-
12:41
Pomidory i resocjalizacja. O niezwykłym ogrodzie za kratami krakowskiego aresztu
-
12:35
Las Solidarności zamiast ciężkiego przemysłu na terenach nowohuckiego kombinatu?
-
10:09
Pomidory i resocjalizacja. O niezwykłym ogrodzie za kratami krakowskiego aresztu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze