Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy os. Kąty w Chrzanowie skarżą się na smród z wysypiska śmieci

  • Natalia Feluś
  • date_range Czwartek, 2023.07.06 14:40 ( Edytowany Czwartek, 2023.07.06 15:34 )
W ciągu dnia żar leje się z nieba, wieczorem wreszcie przychodzi chłód, ale mieszkańcy osiedla Kąty w Chrzanowie nie mogą otworzyć okien, bo o tej porze wzmaga się nieznośny do wytrzymania smród z pobliskiego wysypiska śmieci.

Osiedle Kąty w Chrzanowie, fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

Ludzie nie mogą normalnie żyć - otworzyć okien, przewietrzyć i schłodzić mieszkań nocą, wywiesić prania czy posiedzieć wieczorem w ogrodzie. Odór niesie też inne problemy:

Masa ludzi się źle czuje, ma silne bóle głowy, nudności, ogólne rozdrażnienie, złe samopoczucie. Człowiek jak niejednokrotnie budzi się ze smrodem i kładzie się spać tym smrodem, nawet przy zamkniętych oknach, przez wentylacje mechaniczne ten smród wchodzi do mieszkania, więc nie da się tak całkowicie od tego odciąć- zaznacza pani Aneta, mieszkanka osiedla Kąty. Mieszkańcy podkreślają, że problem narasta, zwłaszcza latem, kiedy temperatury powietrza idą w górę.

Firma zarządzająca wysypiskiem zapewnia, że przykry zapach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.

Jeżeli jakiś mieszkaniec zgłasza nam, że czuje dyskomfort, zawsze takie informacje sprawdzamy, po to żeby móc określić kiedy taki dyskomfort poczuł, co to było, jaka była aktualna sytuacja meteorologiczna i to oczywiście pomaga w identyfikacji problemu. Natomiast w ciągu ostatniego roku takich pytań bezpośrednio które spłynęły do nas i osób, którym byśmy je przekazali nie było

- mówi Janusz Kamiński, rzecznik prasowy firmy Eneris. Podkreśla też, że firma działa zgodnie z prawem i podlega kontrolom:

Nawet w tej chwili jesteśmy kontrolowani przez WIOŚ i nie ma żadnych nieprawidłowości, które wynikają z naszej działalności.

Zarządca wysypiska udostępnia sprawozdania i pisma dotyczące jego stanu, jest też otwarty na wizyty mieszkańców na samym wysypisku.

Członkowie Rady Osiedla, czy nawet mieszkańcy nie mają wpływu na to żeby to wysypisko zamknąć. Od tego są jednostki takie jak na przykład Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie i on jest władny ku temu żeby to wysypisko czy zamknąć, ale też musi mieć podstawy

- tłumaczy radny Roman Madejski.

Nie zmienia to jednak faktu, że funkcjonujące wysypisko śmieci - nawet zgodnie z procedurami - jest ogromnie uciążliwe dla mieszkańców gminy Chrzanów.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię