Martyna Frączek-Paszuda z miejskiej biblioteki – Galerii Książki, powiedziała PAP, że w ścisłym finale znalazły się dwie książki wydawnictwa Dwukropek: "Kot Marian i odwiedzacze" Krzysztofa Zapotocznego i "Maciejka Gwizd" Joanny M. Chmielewskiej, a także "Anna na tropie tygrysa" Bartłomieja Świderskiego, które ukazało się nakładem oficyny Ezop.

70 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego


Wicedyrektor biblioteki Monika Sobota poinformowała PAP, że w tym roku zgłoszonych zostało 70 książek. Spośród nich jury, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą, wyłoniło dziesięć. Obecnie z tego grona wyselekcjonowana została trójka. Wśród tych książek jest laureat, który zostanie ogłoszony 6 października podczas gali w Galerii.

Wyróżniony pisarz otrzyma statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienia się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.

W ubiegłym roku zwyciężyła książka "Już, już!" Katarzyny Wasilkowskiej wydawnictwa Literatura.

"To zaangażowany tekst o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii, powszechnej komputeryzacji – narażają swoje życie psychiczne i osobowość" – podało wydawnictwo. Książka adresowana jest do czytelnika od 10. roku życia.