- A
- A
- A
AGH nowym właścicielem parku i pałacu w Młoszowej. Teraz to miejsce ma tętnić życiem
Akademia Górniczo-Hutnicza jest nowym właścicielem parku i pałacu w Młoszowej koło Trzebini. Kompleks, który jest jednym z najciekawszych zabytków w Małopolsce zachodniej, wcześniej należał do Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Uczelnia nie miała jednak na pałac pomysłu. Budynek od kilku lat stał pusty, zamknięto też otaczający go park. Kanclerz AGH w rozmowie z Radiem Kraków zapewnia, że teraz pałac będzie tętnił życiem."W tym pałacu zlokalizujemy wszelkiego rodzaju spotkania, konferencje, ale również praktyki i zajęcia dydaktyczne, a także działalność laboratoryjno-naukową choćby z zakresu energii odnawialnej" - zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków kanclerza AGH.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie daje gwarancje, że ten teren będzie dobrze wykorzystany - podkreśla Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski. Od kilku lat zabytkowy pałac był zamknięty, niedostępny był również otaczający go park. - Liczę, że to się szybko zmieni. Cieszę się, że znaleźliśmy tak wiarygodnego partnera jak AGH i że ten teren wykorzysta w najlepszym celu. To uczelnia, jeden z trzech najważniejszych takich podmiotów w Polsce, a do tego cieszy się ogromną renomą w całej Europie, a nawet na całym świecie - mówi starosta Janusz Szczęśniak.
Niewykluczone, że do parku wrócą również niezwykle popularne widowiska muzyczne. Przez kilkanaście lat przed pałacem w Młoszowej wystawiano musicale i operetki. "Teraz nie ma nic. A kiedyś chodziło się na koncerty, festyny albo po prostu na spacery" - mówią mieszkańcy. Władze uczelni są zainteresowane i otwarciem bram parku, i organizacją koncertów. Nie chcą jednak podawać terminów, zaznaczają, że w parku musi być bezpiecznie. "Nie chcielibyśmy namawiać mieszkańców do wchodzenia na ten teren przez dziurę w ogrodzeniu, tak jak to teraz robią np. sarny. Zaprosimy wszystkich po uprzątnięciu parku" - tłumaczy kanclerz AGH.
AGH przejęło pałac i park od Skarbu Państwa za 1 procent wartości kompleksu, czyli 25 tysięcy złotych.
(Marek Mędela/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
Dwa wypadki na drogach w Małopolsce, są poszkodowani
-
20:12
Bez wieców i sondaży - od północy w całej Polsce cisza wyborcza
-
19:56
Koncertowy występ Wisły! Nokaut przy Reymonta
-
18:26
Nowa lokalizacja pętli autobusowej na Klinach. Magistrat: poprzednia propozycja była zbyt kosztowna
-
17:36
Kolejka w Szczawniku w zawieszeniu. Mieszkańcy gminy Muszyna: koszty budowy rosną, biznesy są zagrożone
-
17:30
Wakacyjne podpowiedzi
-
17:26
Krakowianin zadebiutuje w Eurocup-3
-
16:25
Toksyczna obsesja w serialu dokumentalnym „Ze sceny do celi"
-
16:24
Eksperci z CARTER® radzą - Najbardziej luksusowe miejsca na tegoroczne wakacje TOP 7
-
16:23
„Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła.” – Festiwal Myśli Tischnerowskiej, 23 i 24 maja Kraków
-
16:10
Żużlowe Derby Południa przełożone! Unia Tarnów zapowiada, że wykorzysta ten czas
-
22:30
O łemkowskim rozdrożu / Про лемківські роздоріжжя
-
22:30
Jak świętują Wielkanoc w Ukrainie i na Łemkowszczyźnie? / Як святкують Великдень в Україні і на Лемківщині?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze