Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zarzuty znęcania się nad dziećmi w oświęcimskim żłobku dla dwóch kobiet

Zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi usłyszały dwie kobiety, które pracowały w prywatnym żłobku w Oświęcimiu – dowiedziała się w czwartek PAP od zastępcy prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusza Słomki. Za takie przestępstwo grozi do 8 lat więzienia.

fot: Pixabay

"Podejrzane, które są w wieku 50 i 51 lat, nie przyznały się do zarzucanych im czynów. (…) Jedna z nich wykonywała tam czynności kierownicze. Obie sprawowały zarazem opiekę nad dziećmi" – powiedział prokurator Słomka w rozmowie z PAP.

Śledczy dodał, że wobec obu kobiet zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi dziećmi, jak i ich rodzicami. "Nie mogą one również wykonywać pracy związanej z opieką nad małoletnimi. Zastosowane zostało poręczenie majątkowe. Kobiety nie mogą opuszczać Polski" – powiedział prokurator.

Mariusz Słomka powiedział, że w sprawie będzie jeszcze gromadzony materiał dowodowy. "Będziemy m.in. określali krąg poszkodowanych osób. Do żłobka uczęszczało kilkanaścioro dzieci" – wyjaśnił.

Właściciele prywatnego żłobka Fair Play – po przedstawieniu zarzutów ich byłym pracownicom - wydali w czwartek oświadczenie, w którym wyrazili ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Podkreślili w nim, że jeśli zarzuty potwierdzą się, będzie to dla nich "olbrzymi cios".

Zaznaczyli, że do czasu poinformowania ich przez rodziców o niewłaściwych zachowaniach wobec dzieci, nie mieli żadnych sygnałów o nieprawidłowościach w oświęcimskim żłobku. Nie było skarg od rodziców, ani informacji od innych pracowników i służb kontrolujących placówkę - podkreślili jej właściciele.

"Jak tylko otrzymaliśmy pierwszy sygnał (…) natychmiast zwolniliśmy dyscyplinarnie pracownice, których sprawa dotyczy, nie dociekając nawet, czy informacje są prawdziwe. Nadto natychmiast rozwiązaliśmy grupę żłobkową, a z uwagi na presję społeczną, a zwłaszcza medialną, nie chcąc narażać podopiecznych na jakiekolwiek niedogodności z tym związane, również zamknęliśmy grupę przedszkolną" – głosi oświadczenie.

Właściciele zadeklarowali pełną współpracę z organami ścigania oraz nadzoru.

Prywatny żłobek Fair Play został w środę - na wniosek właściciela – zamknięty przez prezydenta Oświęcimia, który jest organem sprawującym nadzór nad tego typu placówkami. Nadzór nad przedszkolem ma kuratorium.

Rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała we wtorek, że żłobek został skontrolowany po raz ostatni 31 października. Nie zauważono wówczas uchybień. Nie było sygnałów o nieprawidłowościach.

Sprawę kilka dni temu nagłośnił lokalny portal informacyjny faktyoswiecim.pl. Podał, powołując się na rodziców, którzy zawiadomili policję, że dwie pracownice żłobka miały się znęcać nad dziećmi. Jedna z matek mówiła, że były one szarpane, zamykane w komórce i lżone. Na filmie, który został opublikowany przez portal i inne media, widać m.in. karmione dziecko. Jedna z podejrzanych odchyla jego twarz do tyłu i wciska jedzenie. Dziecko się dławiło. Rodzice przekazali nagranie śledczym.

 

Przypominamy: Prywatny żłobek Fair Play w Oświęcimiu - oficjalnie zamknięty przez urząd miasta


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię