Radio Kraków

Małopolska Zachodnia

Rodzice alarmują: samorządy próbują wykorzystać reformę edukacji do likwidacji małych szkół

  • date_range 2017-02-01
W założeniach ministerstwa, po zmianach szkoły podstawowe powinny być bliżej dzieci. Tymczasem niemal codziennie do Radia Kraków zgłaszają się rodzice z placówek przeznaczonych do likwidacji. W Rodakach niedaleko Olkusza pomysł jest taki aby w miejscowej szkole podstawowej uczyły się tylko dzieci trzech najmłodszych klas. Uczniowie od klasy IV do VII od września musieliby dojeżdżać do podstawówki w sąsiednim Ryczówku.

Przerwa w nadawaniu programu Radia Kraków

  • date_range 2017-02-01
9 lutego 2017 roku od godz 01:00 do 05:30 będą wykonywane prace konserwacyjne nadajnika Chorągwica(101,6 MHz . W tym czasie nastąpi przerwa w nadawaniu programu Radia Kraków z nadajnika Chorągwica i z nadajnika Andrychów (retransmisja z Chorągwicy).

Śledztwo dotyczące Josefa Mengele zostało włączone do śledztwa ws. zbrodni medycznych

  • date_range 2017-02-01
Śledztwo ws. zbrodniczej działalności dr Josefa Mengele w KL Auschwitz zostało włączone do ogólnego śledztwa dotyczącego zbrodni związanych z eksperymentami medycznymi i paramedycznymi prowadzonymi w obozie. Jak powiedział PAP prowadzący postępowanie prokurator Łukasz Gramza z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (pion prokuratorski IPN) w Krakowie, dotychczasowe ustalenia dotyczące zbrodni popełnionych przez Josefa Mengele są satysfakcjonujące. Śledztwo nie zostanie jednak zamknięte jako osobne postępowanie.

Zlikwidowano ognisko ptasiej grypy w miejscowości Poręba Żegoty w powiecie chrzanowskim

  • date_range 2017-01-31
Wykryte w poniedziałek ognisko ptasiej grypy w miejscowości Poręba Żegoty w powiecie chrzanowskim zostało już zlikwidowane - zapewnia Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W poniedziałkowy wieczór smog w Wadowicach był dwa razy większy niż w Krakowie

  • date_range 2017-01-31
Wadowicki pyłomierz w poniedziałek wieczorem zarejestrował 1100% normy ilości pyłu zawieszonego PM10. "Choć wadowiczanie od dwóch lat są informowani o tym jak dbać o czystość powietrza, na realną poprawę sytuacji trzeba będzie poczekać" - mówi Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic.

Wirtualna wystawa o historii żydowskiego Oświęcimia

  • date_range 2017-01-30
Wirtualną wystawę "Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia" udostępniło na platformie Google Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu. Dzięki niej poznać można losy społeczności, która przez 400 lat współtworzyła miasto.

Turyści z Belgii staną przed sądem za kradzież w Muzeum Auschwitz. Grozi im nawet 10 lat więzienia

  • date_range 2017-01-30
10 lat więzienia grozi dwóm Belgom, których śledczy oskarżyli o kradzież z byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau elementów ogrodzenia z drutu kolczastego. Ich proces przed sądem okręgowym w Krakowie ruszy 28 lutego – podała oświęcimska prokuratura. Zastępca oświęcimskiego prokuratora rejonowego Mariusz Słomka powiedział, że 50-letni Yann P-B. i o rok starszy William H. zostali zatrzymani w Muzeum Auschwitz w lipcu ub.r., gdy usiłowali wynieść z niego trzy porcelanowe izolatory. Były one elementem obozowego ogrodzenia, które podczas niemieckiej okupacji znajdowało się pod napięciem.

Od poniedziałku dane osobowe esesmanów z obozu zagłady Auschwitz będą powszechnie dostępne. Ujawnia je IPN

  • date_range 2017-01-29
Po raz pierwszy dane osobowe esesmanów z obozu zagłady Auschwitz będą powszechnie dostępne. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu organizują jutro inaugurację publicznego udostępnienia bazy danych "Załoga SS KL Auschwitz".

Awaria magistrali ciepłowniczej w Chrzanowie. Usuwanie usterki wydłuży się do wieczora

  • date_range 2017-01-26
Około 400 mieszkań w Chrzanowie do wieczora będzie bez ogrzewania. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, przedłużają się naprawy sieci ciepłowniczej na osiedlu Młodości.

Wspólna modlitwa Żydów i chrześcijan zakończyły obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. ZDJĘCIA

  • date_range 2017-01-26
Wspólna modlitwa Żydów i chrześcijan przed pomnikiem ofiar niemieckiego obozu Auschwitz była ostatnim akordem głównej uroczystości 72. rocznicy jego wyzwolenia. Obok duchownych i byłych więźniów uczestniczyła w niej premier Beata Szydło. Do modlitwy wezwał szofar, czyli barani róg używany przez Żydów podczas wydarzeń religijnych. Zadął w niego przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Kadlcik. Ten dźwięk oznacza wezwanie do nawrócenia się. Symbolizuje też zwycięstwo nad złem.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię