Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za lipiec dla wystawy w Cricotece

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2016.08.01 14:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:42 )
Nagrodziliśmy ekspozycję zat. "Kiedy znów będę mały?", z pracami m.in. Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Christiana Boltanskiego.

16. Widok wystawy. fot. Bartosz Cygan/Fototerminal, Materiały prasowe organizatora, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

"Kiedy znów będę mały?". Wystawa w Cricotece z lipcową Marką Radia Kraków
Lamus Teatralny Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprasza

Cricoteka przygotowała ważną wystawę! Jednym wątków podejmowanych na wystawie "Kiedy znów będę mały?" jest moment narodzin artystycznej osobowości oraz wchodzenia w wiek dojrzały. W kinie takie narracje określa się mianem coming-of-age film a w badaniach literacich używa się kategorii Bildungsroman (powieść o formowaniu) lub Künstlerroman (powieść artystyczna). Wystawa wyłapuje momenty transformacji oraz duchowe uniesienia, które towarzyszą artystom w momencie dojrzewania. Na wystawie Kiedy znów będę mały? znajdziemy powieści z gatunku coming-of-age story napisane przez artystów wizualnych pochodzące z kolekcji M UHK’a w Antwerpii (jako część projektu „The Book Lovers”). W ramach wystawy zostaną pokazane wczesne prace artystyczne Władysława Hasiora, Tony Ourslera i Christiana Boltanskiego oraz dzieła, których powstanie zdeterminowało rodzicielstwo i praca z dziećmi – są to obiekty Anety Grzeszykowskiej, Pawła Althamera oraz filmy Wiktora Gutta. Zobaczymy również prace Maćka Chorążego, Anji Carr i Clausa Richtera – zainteresowanych ikonografią dzieciństwa. Zaprezentowane zostaną również kostiumy i obiekty z performance Piosenki o miłości i śmierci (projekt Bracia, reżyseria Cezary Tomaszewski).

 

Mimo wakacji, w Krakowie i regionie wydarzeń kulturalnych nie brakuje. Jury marki RK miało w czym wybierać!

Wydarzeniem na zakończenie sezonu w Teatrze im. Słowackiego było otwarcie  "Lamusa Teatralnego" przy ulicy Radziwiłłowskiej 3. Budynek z 1896 roku powstał wg projektu architekta Jana Rzymkowskiego. Przez ponad sto lat służył jako magazyn teatralnych środków inscenizacyjnych i kostiumów, dzisiaj za pomocą współczesnej techniki będzie odkrywać przed zwiedzającymi nieznaną historię teatru, archiwalne eksponaty oraz sylwetki aktorów. Tu znajdą się w nim m.in. nowoczesne magazyny i pracownie krawieckie, przestrzeń spektakli i prób, ale przede wszystkim multimedialna wystawa, której tematem jest tradycja teatralnego rzemiosła.

Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w sposób wychodzący poza schemat tradycyjnego muzeum lub galerii. Umiejscowiona w nim stała wystawa „Lamus Teatralny” to ekspozycja edukacyjna łącząca elementy multimedialne z namacalnymi teatralnymi artefaktami - oryginalnymi kostiumami, rekwizytami, kolekcją broni białej. Wystawa ma na celu popularyzować i przybliżać zwiedzającym fenomen sztuki teatru i rzemiosła teatralnego, oraz – w podstawowym zakresie – historię i współczesność Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Capella Cracoviensis lubi nas zaskakiwać, szczgólnie latem. To z inicjatywy szefa zespołu Jana Tomasza Adamusa, już po raz czwarty działa w Krakowie Theatrum Musicum - informacyjna platforma, skupiająca najważniejsze wydarzenia muzyczne regionu. Ale specjalnością wakacyjnego repertuaru CC są także premiery. Śmiałe, nietuzinkowe, zabawne, krytyczne... Oceny, ale i kontrowersje dotyczące spektakli Cezarego Tomaszewskiego realizowanych z Capellą Cracoviensis można mnożyć w nieskończoność.

Lipcowy spektakl oparty był na arcydziele Williama Shakespeare’a Sen nocy letniej, do którego Felix Mendelssohn skomponował popularną muzykę. Do współtworzenia sztuki zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Muzycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Dramaturgiem przedstawienia była Aldona Kopkiewicz, poetka, nagrodzona niedawno prestiżową nagrodę Silesiusa za debiut.

Narodowe pamiątki, wspaniałe dzieła sztuki i "krzyk rozpaczy" ze strony Fundacji Książąt Czartoryskich. W Zamku Królewskim w Niepołomicach otwarta została wystawa zat. "Przeszłość Przyszłości. Czartoryscy Narodowi". Ekspozycja gromadzi ponad sto prac ze słynnej kolekcji, zainicjowanej w Puławach przez księżnę Izabelę Czartoryską. Niestety wciąż nie widać końca remontu stałej siedziby Muzeum Czartoryskich w Krakowie. - A kolejne rządy lekceważą problem kolekcji - podkreśla prezes Fundacji Marian Wolski. Dziś zbiory Czartoryskich znajdują się w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie. Tymczasem władze Fundacji Książąt Czartoryskich dążą do stworzenia niezależnej instytucji kultury. Nie wiadomo jednak, czy i na jakich zasadach do tego dojdzie. O zbiorach przypomina także specjalny pokaz obrazu "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przygotowany w Arsenale specjalnie na ŚDM.

Krakowska Galeria Zderzak jak co roku zaprasza na wakacyjną wystawę. Tym razem jej autorem jest Ziemowit Kmieć, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, twórca, który mieszka i pracuje w Krakowie. Kmieć debiutował w Zderzaku na wystawie zbiorowej "Wakacje z duchami" w 2008 roku. W 2011 roku miał wystawę indywidualną pt. "Loh-koh-moh-tor". W zeszłym roku prezentował obrazy na wystawach zbiorowych w Bostonie, Toruniu i Londynie. Ziemowit Kmieć, jak mówi Marta Tarabuła ze Zderzaka, "widzi świat w formach geometrycznych". A inspiracją do nowej nowej wystawy, zat. "Black gloves" były sny artysty.


Nasze nominacje:

- otwarcie Lamusa Teatralnego w Teatrze im. Słowackiego
- "Kiedy znów będę mały" - wystawa w Cricotece
- Zderzak - wystawa Ziemowita Kmiecia
- Capella Cracoviensis - projekt Theatrum Musicum, Sen nocy letniej, Cosi fan tutte
- Muzeum Czartoryskich - pokaz "Pejzażu z miłosiernym Samarytaninem", wystawa w Niepołomicach . "Przeszłość Przyszłości. Czartoryscy Narodowi"

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię