Galeria Zderzak zaprasza na wyjątkową wystawę - pierwszy wspólny pokaz prac abstrakcyjnych Jadwigi Maziarskiej (1913-2003) i Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957).
Maziarska była jedną z najbardziej oryginalnych artystek Grupy Krakowskiej, Wróblewski jednym z najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Ona żyła 90 lat, on zaledwie 30. Nie wiele ich łączyło, ale ich prace sąsiadowały ze sobą na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Sztuki w Krakowie w 1948 roku. W jednej z sal umieszczono wówczas ich przestrzenne modele.
Po raz pierwszy zobaczymy abstrakcje zestawione na indywidualnej wystawie z abstrakcjami - Andrzeja Wróblewskiego.
Jak pisze Jan Michalski ze Zderzaka: w „Symbolach przemiany” Jung zamieszcza rycinę drewnianej miski z Kongo, która jest wyobrażeniem łona matki świata . Obejmuje ją rękami i nogami człowieczek, którego przyrodzenie widać u dołu miski.
Tę samą, rzeczywistą miskę zobaczymy na jednym z obrazów Jadwigi Maziarskiej na „Bogini nieodpowiedzialności” - kameralnej wystawie przeznaczonej dla koneserów sztuki nowoczesnej.
Kilka lat temu Barbara Piwowarska opublikowała pracę naukową, w której ujawniła podwójne kodowanie obrazów Maziarskiej. Artystka namiętnie i konsekwentnie wykorzystywała zdjęcia prasowe - motywy ludzkich tłumów, masy rzeczy, mikro- i makrofotografię naukową.
To przyrodoznawcze wejrzenie na świat żywych organizmów, na ich budowę, rozwój i zagładę, było malowane, woskowane, a następnie wystawiane i sprzedawane jako malarstwo abstrakcyjne, dla przeciętnego oka niewiele różniące się od dekoracyjnej i beztreściowej produkcji polskiej nowoczesności .
Ta niezwykle ambitna wystawa twórczości nestorki Grupy Krakowskiej wydobyła na światło dzienne szereg kolaży i materiałów warsztatowych, ukazując po raz pierwszy jej wyobraźnię symboliczną . Dopiero po tej wystawie, będącej istotnym osiągnięciem intelektualnym, stało się możliwe porównywanie prac Maziarskiej z, dajmy na to, fotografią Johna Heartfielda i kręgiem Bauhausu jako wspólnotą przeżywania i obrazowania świata.
Wystawa czynna do 15 grudnia 2012
- A
- A
- A
W Zderzaku spotkanie gigantów ZDJĘCIA
Po raz pierwszy zobaczyć można abstrakcje "Bogini Nieodpowiedzialności" zestawione na indywidualnej wystawie z abstrakcjami "Nowoczesnego Orfeusza" - Andrzeja Wróblewskiego.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze