- A
- A
- A
W Krakowie powstanie Pawilon Czapskiego
W 2016 roku powstanie w Krakowie Pawilon Józefa Czapskiego. Nowy obiekt będzie częścią kompleksu zabudowy Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego ― Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.Budynek będzie poświęcony wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi, krytykowi sztuki Józefowi Czapskiemu. Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzony pokoik artysty z Maisons-Laffitte, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia.
Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór, a także dokumenty swojej siostry Marii (pisarki) oraz rodziny Czapskich.
- To nie będzie kolejna wystawa malarstwa w naszym muzeum - mówi dyrektor Muzeum Zofia Gołubiew. - Chcemy, by Pawilon Czapskiego stał się miejscem żywej rozmowy o niezwykłych czasach i niezwykłym człowieku. W kontekście jego sztuki, działalności społecznej i epoki, w której przyszło mu żyć.
W Pawilonie znajdzie swoje miejsce odwzorowany w skali 1:1 pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z mieszkania (siedziby redakcji „Kultury”) w podparyskim Maisons-Laffitte. Pawilon pomieści także ekspozycję stałą malarstwa Józefa Czapskiego, salę wystaw zmiennych, gdzie prezentowane będzie malarstwo tzw. Komitetu Paryskiego, do którego Czapski należał od lat 20. XX wieku, a także salę biograficzną malarza związaną z tragicznymi losami na Wschodzie po 1939 roku jego oraz innych Polaków. W kawiarni będą organizowane wykłady na temat malarstwa, literatury polskiej w kraju i na emigracji po II wojnie światowej, a także spotkania poświęcone wybitnym postaciom polskiej literatury i polityki.
Autorką scenariusza wystawy jest wybitna scenografka Krystyna Zachwatowicz, która w 1996 roku po raz pierwszy zrekonstruowała wnętrze paryskiego pokoju Czapskiego w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego.
- Znajomość z Czapskim miała dla mnie ogromne znaczenie, był niezwykłą postacią. Mam wielką nadzieję, że uda nam się przekazać ten fenomen w Pawilonie Czapskiego.
Do dyspozycji badaczy zostanie oddane gromadzone przez 50 lat archiwum artysty, w tym Dzienniki oraz liczne materiały warsztatowe, a także księgozbiór Józefa i Marii Czapskich.
Autorką projektu architektonicznego Pawilonu Czapskiego jest Danuta Fredowicz.
RK/mat. prasowe MNK
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:30
Dzieci z Bullerbyn” - nuda, która wciąż działa
-
22:07
400 osób ewakuowano z galerii handlowej Krokus w Krakowie przy ulicy Bora-Komorowskiego
-
21:22
Czy autobusy napędzane wodorem są bezpieczne?
-
20:13
"Pasy" górą w meczu z Toruniem, "szarotki rozgromione w Nowym Targu
-
19:50
Nowy Targ: ważny wał przeciwpowodziowy uszkodzony podczas inwestycji miejskiej
-
19:08
Sztuczna inteligencja pomoże... policzyć rysie, wilki i niedźwiedzie w Małopolsce i na Słowacji
-
18:22
Bartosz Szydłowski nie podpisał listu poparcia dla Maszy Potockiej. "Nawet by mi to do głowy nie przyszło"
-
18:11
W tym miejscu powstanie aquapark. Jest zgoda na wyburzenie
-
17:16
Poseł Konfederacji może stracić immunitet. Wniosek prokuratury jeszcze dzisiaj
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze