Południca Barbary Albert to ekranizacja powieści Julii Frank, autorki wydawanej także w Polsce. Nawiązujący do dawnych słowiańskich wierzeń tytuł symbolizuje dusze kobiet, które zmarły w trakcie ślubu lub wesela. Ten moment przejścia z radości do żałoby jest metaforą zarówno losu bohaterki jak i przemiany politycznej, jaka miała miejsce w Niemczech, w 1933 roku. Nacjonalistyczny duch unosi się też nad współczesną i opartą na faktach historią, którą w filmie Punkt zapalny opowiada Erol Afşin. Jego dojrzały debiut jest mocnym oskarżeniem o rasizm widoczny w codziennym życiu, jak i o niewydolność systemu prawnego, któremu przyszło się z nim mierzyć. Kolejnym debiutem, na który warto zwrócić uwagę, jest film W dobrej wierze Frauke Lodders. Reżyserka przygląda się rodzinie żyjącej według surowych zasad religijnych, która musi skonfrontować się z emocjami wykraczającymi poza zakazy i nakazy wyznawanej religii, jak i konsekwencjami jakie niesie ich łamanie. O rozpadzie więzi rodzinnych i tworzeniu relacji ją zastępujących, samotności i trudności funkcjonowania we współczesnym, bardzo zatomizowanym społeczeństwie opowiada z kolei Matthias Glasner w nagrodzonej na ostatnim Berlinale Symfonii o umieraniu. Zupełnie inną, bo kochającą i mocno wspierającą się rodzinę portretuje w Weekendowych buntownikach Marc Rothemund. Jason, 10-letni, autystyczny bohater filmu postanawia zostać kibicem piłkarskim i aby dokonać wyboru odpowiedniej drużyny, postanawia odwiedzić wraz z ojcem wszystkie niemieckie stadiony. Przemoc seksualna wobec bliskich osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest tematem intymnego obrazu Niewypowiedziane Piotra Lewandowskiego, który pokazuje, co się dzieje, kiedy ktoś przekroczy granicę pomiędzy przyzwoleniem i brakiem zgody na akt seksualny. Vena to kolejny zwracający uwagę debiut w tegorocznym programie Tygodnia Filmu Niemieckiego. Reżyserka, Chiara Fleichhacker szkicuje w nim intymny portret młodej kobiety, przyszłej matki, która nie radzi sobie z funkcjonowaniem w społeczeństwie, pokazując równocześnie bezradność systemu i bezduszność instytucji socjalnych w Niemczech.
Widzowie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu będą mogli obejrzeć także film Wódz i uwodziciel Joachima A. Langa, studium manipulacji, jakiej poddawani byli Niemcy w czasach nazistowskich. Reżyser pokazuje jak niebezpieczna jest interakcja między zręcznym demagogiem i ludźmi skłonnymi do radykalizacji swoich poglądów i jak ciągle aktualny jest to problem.
Od wielu lat partnerem Tygodnia Filmu Niemieckiego jest German-Films, instytucja, która wspiera promocję finansowanych przez Niemcy produkcji filmowych i która świętuje swoje 70-lecie. Z tej okazji we Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu pokażemy jeden z przebojów naszego przeglądu, film Toni Erdmann ze znakomitą Sandrą Hüller w roli głównej.
Tematem większości filmów z tegorocznego programu Tygodnia Filmu Niemieckiego są związki międzyludzkie, szczególnie relacje rodzinne: między małżonkami/partnerami, rodzeństwem, rodzicami i dziećmi. To one przekładają się na dobrostan (lub jego brak) każdej społecznej jednostki. Emocjonalne więzi, którym przyglądają się twórcy filmów, nie zależą od statusu majątkowego, pochodzenia czy zaplecza kulturowego, są uniwersalne i pomagają lub utrudniają funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Program
Kino Pod Baranami
Wszystkie pokazy rozpoczynają się o godz.18.00, natomiast pokaz filmu „Wódz i uwodziciel” zaczniemy o godz. 17.00
24.01.2025 - Południca / Die Mittagsfrau / reż. Barbara Albert. 136 min.
25.01.2025 - Punkt zapalny / Es brennt / reż. Erol Afşin, 89 min.
26.01.2025 - Weekendowi buntownicy / Wochenendrebellen / reż. Marc Rothemund, 109 min
27.01.2025 - Vena, reż. Chiara Fleichhacker, 115 min.
28.01.2025 - Symfonia o umieraniu / Sterben / reż. Matthias Glasner, 180 min.
29.01.2025 - W dobrej wierze / Gotteskinder /, reż. Frauke Lodders, 117 min.
30.01.2025 - Niewypowiedziane Unspoken /, reż. Piotr Lewandowski, 95 min.
Pokaz specjalny z udziałem twórców:
01.02.2025 - Wódz i uwodziciel / Führer und Verführer / reż. Joachim A. Lang, 135 min.
Organizatorzy:Dom
Norymberski
Instytut Goethego
Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu
Przy wsparciu:German-FilmsFundacja
Konrada Adenauera
Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie
Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku
Niemiecka Centrala Turystyki
KF/materiały prasowe
- A
- A
- A
Tydzień Filmu Niemieckiego 2025
Tegoroczny Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowie w Kinie Pod Baranami rozpocznie się 24 stycznia .W programie znakomite debiuty, jak i filmy twórców nagradzanych na wielu festiwalach. Kino niemieckie nie tylko bardzo szybko reaguje na aktualne i ważne problemy społeczne i polityczne, ale też nieustannie rozlicza się z nazistowską przeszłością. Dlatego filmy podejmujące tę tematykę są ważnym punktem programu Tygodnia Filmu Niemieckiego- mówi Renata Kopyto, dyrektorka Domu Norymberskiego, inicjatorka i organizatorka wydarzenia, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.
Autor:
Katarzyna Fortuna
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze