2015 w Muzeum Narodowym w Krakoie będzie bardzo międzynarodowy. Zagości sztuka chińska, grafika francuskich impresjonistów z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego i osmański orient w sztuce renesansu z dziełami Durera, Memlinga, Tycjana i Tintoretta. A także Maurycy Gottlieb i już w styczniu "Różnimy się w wierze. Dowody koegzystencji wieloreligijnej na ziemiach Rzeczpospolitej" czyli starodruki z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Plany doprawdy imponujące.
Na współczesną sztukę japońską stawia Muzeum Mocak. Wystawa "Logiczna emocja" to ekspozycja czternastu współczesnych japońskich artystów, uzupełniona o prace pochodzące z kolekcji MOCAK-u. Motywem przewodnim będą dwa pojęcia – często traktowane jako przeciwstawne - „logika” i „emocja”.
W lutym zobaczymy także w Mocaku intrygujące "Nikifory", z pracami Nikifora, a także matematyczki Aliny Dawidowcz, Marka Kraussa ( zwanego Nikoforem warszawskim) czy Edwarda Dwurnika. Na maj Mocak zapowiada wystawę "Gender w sztuce" oraz ekspozycję rysunków Zbigniewa Herberta.
Rok Tadeusza Kantora świętować będzie w 2015 roku Cricoteka. Na 23 stycznia zapowiadane jest ponowne otwarcie ekspozycji prac Kantora po remoncie dachu. Tego dnia zobaczymy także krakowską odsłonę anonsowanego już w Zachęcie projektu The Books Lovers. Celem wystawy Czytać jak książkę realizowanej w ramach projektu The Book Lovers, jest pokazanie, że literatura tworzona przez artystów wizualnych wykracza daleko poza przestrzeń książki.
17 kwietnia otwarta zostanie 2. odsłona wystawy stałej Tadeusza Kantora, tym razem poświęcona dzieciństwu.
Kolejna odsłona ekspozycji stałej poświęcona będzie niezwykle istotnej w twórczości Tadeusza Kantora tematyce dzieciństwa i wspomnienia w związku z obchodami 100 rocznicy urodzin artysty.
Zaplanowano także wystawę prac Tadeusza Kantora i Marii Stangret-Kantor. Wspólna wystawa ponad trzydziestu prac Tadeusza Kantora i jego długoletniej partnerki życiowej i artystycznej Marii Stangret – Kantor. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną dodatkowo rekonstrukcje trzech, nieistniejących już w oryginale, obiektów artysty. Uzupełnieniem wystawy będą dwie publikacje książkowe, program edukacyjny skierowany do młodzieży oraz międzynarodowa sesja naukowa wraz z publikacją posesyjną.
Na lipiec przygotowywana jest w Cricotece ekspozycja prac Christiana Boltanskiego, jednego z najwybitniejszych żyjących artystów współczesnych, którego praktyka twórcza niejednokrotnie wchodziła w dialog z działalnością Tadeusza Kantora. Na grudzień "Tadeusz Kantor. Cholernie spadam!" - wystawa dotycząca problematyki Teatru Miłości i Śmierci obejmująca także malarstwo i sztukę rysunkową artysty.
BWA Sokół w nowym roku nie obniża poprzeczki i już szykuje wystawę Katarzyny Krakowiak (otwarcie 23 stycznia). Jednak jako najciekawsze wydarzenia w BWA zapowiadają się dwie wystawy zbiorowe: "Czarodziejska góra" i "Austeria". Pierwsza z nich, przygotowywana przez Magdę Ujmę, ma pokazywać dawne i obecne społeczne wyobrażenia na temat gór. Druga, zorganizowana we współpracy z rumuńskim oddziałem Tranzit.org, będzie prezentacją artystów środkowo-europejskich. Każda z nich odnosi się do specyfiki miejsca, w którym położona jest galeria – galicyjskiego Nowego Sącza.
Po zwycięstwie Magdaleny Ziółkowskiej w konkursie na dyrektorkę Bunkra Sztuki czekamy na nowe wydarzenia i zmiany w tej instytucji. Zanim jednak to nastąpi, w Bunkrze zobaczymy wystawy będące dokończeniem rozpoczętych już projektów. W lutym w Bunkrze odbędzie się wystawa, będąca rezultatem warsztatów "Odczarowanie metody twórczej", które w zeszłym roku organizowała Ewa Tatar. Miesiąc po niej otwiera się wystawa fotografa Rolanda Wirtza. Wirtz specjalizuje się w pozytywowej fotografii wielkoformatowej, za temat obierając często procesy transformacyjne i symbole zwrotnych momentów w historii. Nowością w galerii będzie za to międzynarodowa wystawa szykująca się na końcówkę listopada. Realizowana wspólnie z Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, będzie częścią XII Triennale Bałtyckiego.
jn