Na ekspozycji „Słowianie we wschodniej Bawarii” można obejrzeć złotą i srebrną biżuterię, przedmioty codziennego użytku. Są też słabo rozpowszechnione w Polsce miecze jednosieczne typu sax, które pokazują wzajemne oddziaływania kultury Słowian i germańskich Bajuwarów. Magdalena Ruszkowska, kurator wystawy z ramienia PMA, zwraca szczególną uwagę na zabytki z jednego z grobów na cmentarzysku w Matzhausen. Jego wyposażenie należy do najbogatszych odkrytych dotychczas we wschodniej Bawarii. Pochodzą z niego ozdoby dekorowane filigranem i granulacją. Są to dwie zausznice z zawieszkami na łańcuszkach, srebrna ozdoba zoomorficzna (wyobrażająca zwierzę), dwie srebrne zawieszki kuliste, trzy komplety srebrnych kabłączków skroniowych oraz bursztynowy paciorek. Okazała biżuteria ze srebra jest bardzo podobna do przedmiotów z tego okresu do terenu Czech i Moraw.

Anna Tyniec, kuratorka wystawy „ Słowianie we wschodniej Bawarii” mówiła Radiu Kraków że jednym z najciekawszych przejawów obecności Słowian w okolicach Ratyzbony są nazwy, do dziś funkcjonujące w języku- To że dziś mówimy Ratyzbona nie jest przypadkowe. To nie jedyne dla Słowian na przykład lkalnych władców nazywano żupanami.

Wystawa powstała we współpracy Muzeów Miasta Ratyzbony (Museen der Stadt Regensburg), Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jej autorami są dr Andreas Boos oraz dr Hans Losert.

Autorzy wystawy:

Koncepcja i teksty: PD dr Hans Losert (Bamberg), dr Andreas Boos (Ratyzbona)

Opracowanie graficzne: Stefanie Schecklmann (Eschenbach), Aneta Piwowarczyk (Kraków)

Aranżacja plastyczna: Marek Grosse (Kraków)

Kurator w Muzeum Archeologicznym w Krakowie: Anna Tyniec

Czas ekspozycji: 18.03-31.07.2016 r.

M.Nieciecka Mac.inf.pras