CHRISTOPH SCHLINGENSIEF: SZTUKA BEZ GRANIC
11.04 – 15.04.2013

Fundacja F.A.I.T., Dom Norymberski, Instytut Goethego w Krakowie oraz Korporacja Ha!art zapraszają na retrospektywę filmów Christopha Schlingensiefa - niemieckiego reżysera filmowego, operowego, teatralnego, radiowego, performera i konferansjera talk show.



Przegląd sw Domu Norymberskim i Kinie Pauza przybliża sylwetkę artysty totalnego, bezwzględnego prowokatora, jednej z najciekawszych i najbardziej oryginalnych postaci europejskiej sceny ostatnich dekad. Schlingensief realizował swoje filmy łącząc różne metody, formy oraz gatunki filmowe, odwołując się do estetyki trash cinema, science fiction, porno czy horroru. W estetyce przesączonej chaosem, histerią i absurdem z perwersyjną domieszką humoru rozliczał się z historią III Rzeszy, problemem zjednoczenia Niemiec, popularnością organizacji neonazistowskich czy problematyką azylu politycznego.

W ramach przeglądu zapraszamy na dwie części jego słynnej : o ostatnich chwilach wodza III Rzeszy oraz Niemiecką masakrę piłą mechaniczną , która opowiada historię rzezi enerdowskich emigrantów podróżujących po zachodniej części Niemiec, po upadku muru berlińskiego, – telewizyjny program poszukujący talentów wśród osób upośledzonych umysłowo oraz film, w którym Schlingensief ostatecznie rozprawia się z fenomenem Nowego Kina Niemieckiego. Uzupełnieniem przeglądu będzie rejestracja wywiadu z 2004 roku, w którym artysta opowiada o kulisach powstawania swoich filmów.

Projekcjom towarzyszą: wykład Anny R. Burzyńskiej warsztaty reżysersko – dramaturgicznie Art Across Borders: The Schlingensief Principle prowadzone przez Thomasa Irmera oraz dyskusja Christoph Schlingensief – artysta angażujący z udziałem: Igi Gańczarczyk, Pawła Mościckiego i Jolanty Woszczenko, połączona z prezentacją książki , pod redakcją Tary Forrest i Anny Teresy Scheer, wydanej przez maltafundację i Korporację Ha!art.



JAK WYTŁUMACZYĆ TEATR MARTWEMU ZAJĄCOWI? Wykład dr Anny R. Burzyńskiej

















Filmy z polskimi napisami.
UWAGA! Tylko dla !
Na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące WSTĘP WOLNY.


Kuratorka przeglądu: Anna R. Burzyńska
Kuratorki projektu: Iga Gańczarczyk, Aśka Grochulska, Renata Kopyto

Projekt zrealizowany przy udziale środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

ORGANIZATORZY:
Fundacja F.A.I.T, Dom Norymberski, Instytut Goethego w Krakowie, Korporacja Ha!art