W „Erbarme Dich – historiach pasyjnych” holenderski reżyser Ramón Gielingo głównym bohaterem uczynił „Pasję według świętego Mateusza" Bacha, opowiadając o sile oddziaływania tego utworu na ludzi z różnych warstw społecznych, w „Pieśniach bez ojczyzny” Ayat Najafi pokazał trudną sytuację kobiet w Iranie, którym nie wolno występować przed męską publicznością. O istotnej roli śpiewu opowiada „Alentejo, Alentejo”, frapujący dokument, w którym Sergio Tréfaut przygląda się mieszkańcom portugalskiej prowincji słynącej z polifonicznego śpiewu a cappella. Pieśni, które dawniej wykonywali głównie górnicy i chłopi, pozostają ważną częścią tożsamości współczesnego pokolenia.
Przejmująca opowieść Edwarda Lovelace’a i Jamesa Halla „Jeszcze wszystko jest możliwe” poświęcone jest ciężko choremu Edwynowi Collinsowi, który jednak nie rezygnuje ze swych muzycznych pasji, a „Montage of Heck” Brett Morgen przypomina postać charyzmatycznego Curta Cobaina. Tytuł filmu „Mister Dynamit James Brown” (reż. Alex Gibney) nie pozostawia żadnych wątpliwości, z jakiego rodzaju muzykiem mieliśmy do czynienia. Jak fascynujące może być muzyczne spotkanie ludzi z różnych stron świata, pokazuje kameralny obraz „Próby” Any Marii Vijdey, w którym siedmiu muzyków spędza ze sobą kilka dni, wspólnie interpretując muzykę Marii Tănase, rumuńskiej ikony kultury. Wraz z orkiestrą Royal Concertgebouw z Amsterdamu, która w 2013 roku świętowała 125-lecie swego istnienia, wybierzemy się „W 50 koncertów dokoła świata” wyreżyserowanych przez Heddy’ego Honigmanna. Twórcy filmu towarzyszą muzykom podczas trasy przez sześć kontynentów i zaglądają za kulisy sal koncertowych, uczestniczą w próbach, słuchają prywatnych zwierzeń artystów. Kambodżę od mniej znanej strony muzycznej zwiedzimy za sprawą filmu „Rock'n'roll i Czerwoni Khmerzy” Johna Pirozziego. Poczuć się jak na prawdziwym koncercie pomoże z kolei trójwymiarowy film „Wacken – witajcie w piekle” Norberta Heitkera, który przeniesie widzów w sam środek jednego z największych na świecie festiwali muzyki metalowej.
A ponadto zachęcam do udziału w pozostałych konkursach, a także licznych imprezach towarzyszących – spotkaniach, przeglądach, koncertach. W festiwalowym programie znalazło się ponad 250 filmów z całego świata. Pokazy festiwalowe po raz kolejny uzupełnią Targi Filmowe.
Jerzy Armata