Dziś (5. grudnia) w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego na ul. Grodzkiej 53 (godz. 18.00, sala 39, I piętro) odbędzie się spotkanie promocyjne ksiązki Macieja Gutowskiego „O Paniach, Panach i zdarzeniach”.
Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ dr hab. Andrzej Betlej. Wśród zaproszonych gości będą dawni znajomi prof. Gutowskiego –
dr Krystyna Styrna-Bartkowicz (Politechnika Krakowska), prof. Adam Małkiewicz (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Jerzy Mikułowski Pomorski (Uniwersytet Ekonomiczny) i inni.
Książka Macieja Gutowskiego nie jest zwykłą relacją wydarzeń ze świata sztuki – to gawęda, mozaika złożona z na pozór luźno powiązanych ze sobą historii, które pod wprawnym piórem przenikliwego obserwatora ukazują zaskakujące połączenia i opatrzone zostają głębszą refleksją. Ożywają tu przedstawieni w prywatnych sytuacjach artyści związani z Grupą Krakowską – wśród nich Jonasz Stern, Tadeusz Kantor i Tadeusz Brzozowski – a także wielcy badacze jak Karol Estreicher. Uzupełnienie całości stanowi plastyczny język, w którym nie brak zwrotów zaczerpniętych z mowy potocznej. To właśnie między słowami ujawnia się główny zamiar Autora: stworzenie wzbogaconej dygresjami i potraktowanej z przymrużeniem oka pochwały wspomnienia oraz nostalgii.
Maciej Gutowski (1931-1998)
Historyk i krytyk sztuki. Pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Politechnice Białostockiej, gdzie w 1993 r. został profesorem nadzwyczajnym. Od lat sześćdziesiątych uprawiał krytykę artystyczną, prowadząc m.in. stałą rubrykę w „Dzienniku Polskim” i „Kulturze” oraz publikując w innych czasopismach. Organizował i współorganizował wystawy sztuki, w tym – z doktorem Markiem Rostworowskim – Wystawy Jednego Dzieła w lokalu krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Największe nasilenie działalności wystawienniczej – w ruchu kultury niezależnej – przypadło na okres stanu wojennego. Otrzymał szereg odznaczeń, nagród i wyróżnień – m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1981), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1992).
- A
- A
- A
Opowieści „O Paniach, Panach i zdarzeniach”
To pełna anegdot i humoru książka o twórcach i naukowcach związanych z krakowskim środowiskiem artystycznym, żyjących w szarych czasach PRL-uKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:17
Zręczność, spryt i niezawodny nos. Policyjne czworonogi walczą o tytuł najlepszego
-
15:01
Kiedy będzie opinia z Lozanny? Sąd czeka na kluczowy dokument w sprawie śmierci Jerzego Ziobry
-
14:56
Najgorszy polski film tego roku? Zapraszamy do uniwersum „Pani od polskiego”
-
14:50
Wszyscy jesteśmy osadzonymi? Thriller więzienny „Ukryty motyw” to całkiem dobry film!
-
14:44
Krakowscy radni chcą cięć w dotacjach dla przedszkoli. Powodem dziura w kasie miasta
-
14:07
Wypadek na DK28 w Makowie Podhalańskim. Wśród rannych 4-miesięczne dziecko
-
13:07
Cracovia – pierwszy mistrz Polski w piłce nożnej. Jak do tego doszło?
-
12:56
Co zrobić ze sobą po szkole? W Tarnowie pomogą dyrektor, chemik i... ksiądz
-
12:46
O asystencji osobistej w cieniu pustej sali sejmowej. „To nie luksus. To prawo”
-
12:37
W lutym walczyli na maczety i gaz na ulicy Szewskiej. Pseudokibice zatrzymani
-
12:32
Cyberataki w kampanii wyborczej: jak chronić wybory i siebie? Ekspertka przypomina ważne zasady
-
12:11
"Przyjmę do własnego domu migrantów". Fałszywka z podrobionym logo KO
-
22:30
Reichsbürger i AfD: Jak Niemcy walczą z wewnętrznym zagrożeniem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze